| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
As vrea sa ma lamuresc asupra unui lucru. Dupa decesul unei persoane, sangele mai circula? Pot sa apara vanatai pe corp doar pentru ca a fost lovit la firma de servicii funerare? De fapt, explicatia a fost ca acele vanatai au aparut cand a fost barbierit la firma de servicii funerare. Insa, nu se vedea nici un semn de taietura. Doar multe vanatai, inclusiv pe varful nasului.
Multumesc pentru orice lamurire.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numesc lividitati si e ceva destul de normal la un cadavru.

| Antonnim a răspuns (pentru suntserios):

Lividitatile sunt galbene. Vanataile sunt negre.
Pune mana pe o carte si invata diferenta!

| suntserios a răspuns (pentru Antonnim):

Insusi definitia cuvantului din dex te contrazice...

LIVÍD, -Ă, livizi, -de, adj. (Mai ales despre fața omului) Vînăt, învinețit (din cauza unei emoții, a oboselii, a bolii, a morții).

| Antonnim a răspuns (pentru suntserios):

Om livid, e acesta : https://www.emigrantul.it/......t-in-1870/
Iar cel pentru care intreb, arata cam asa: https://okmagazine.ro/....../a18265079 dar cu ceva mai multe semne.
Daca nu ai un interes anume de a dezinforma, nu mai bate campii.

| suntserios a răspuns (pentru Antonnim):

happy imi dai o poza cu un om viu sa imi spui ca ala are lividitati aparute dupa deces? In fine, nu stiu de ce imi bat capul, descurcate singurel daca esti atat de hotarat sa te contrazici cu toti.

| romeo78 a răspuns:

Nu sunt semne de lovituri. Este instalată starea cadavericâ, în care corpul nu mai are lichid, iar pielea începe să piardă culoare, elasticitate, tot!

| Antonnim a răspuns (pentru romeo78):

Daca pierdea culoare, nu se innegrea pielea in cateva locuri, nu-i asa?
Am scris "vanatai" si stiu ce am spus.

| romeo78 a răspuns (pentru Antonnim):

Nu știu câți morți ai văzut la viața ta, dar vânătaie există doar dacă e corpul viu!
Decedatul are doar înnegrituri!
Nu intru în altă polemică!