| elenaalexa123 a întrebat:

Am si eu o mare problema..asa consider. Sunt o fire foarte sensibila, plâng din orice. Daca țipa cineva la mine, aia sunt incep si plang imediat. Sau daca nu îmi iese ceva la fel, incep si plang..Problema asta o am de când eram mica. Am citit pe net si scrie ca e depresie. E adevarat?

Răspuns Apreciat de Editori
| Balanica12 a răspuns:

În primul rând lasă internetul, încearcă să accepți asta. Tu așa ești, asta esti tu, femeie mai sensibilă. Așa și trebuie sa fii e ceva normal. Dacă vrei să te ajut o pot face printr-un exercițiu.
În primul rând te pui pe un scaun și după îți pui coatele pe genunchi si îți tii capul în jos exact ca un om care se gândește... și asta faci și tu, te gândesti la lucrurile cele mai negative din viața ta, dacă vrei să plângi, plângi. După te ridici și îți pui spatele pe spătar și te uiți în sus și te gândești la viitor și la lucrurile care te fac fericită. După din nou te pui pe coate cu capul in jos și repeți procesul doar că acum intri mai mult spre interior adică gânduri și mai adănci. Din nou te pui pe spate cu capul in sus, din nou gânduri pozitive. Repeți asta de vreo' 5 ori dar să fie intense gândurile și să le simți pentru că trebuie.
După ce le faci, te ridici brusc în picoare, tragi aer în piept și după îi dai drumul aerului, o repeți de câteva ori. Asta te ajută să vezi cât de repede intri dintr-o stare în alta și să te controlezi. Să vezi ce sens au gândurile tale. Sper să te ajut cu exercițul ăsta. Bafta

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, asta se intampla tuturor copiilro mici, dar cand mai cresc si incep sa invete, se educa si nu mai plang din orice maruntis.
Iti av trece cand vei mai creste si vei invata ca nu se obtine totul cu plansul.
la tine nu-i depresie, doar razgaiala.
Depresia este diagnosticata de un psihiatru si pentru asta trebuei sa mergi cu unul din parinti la o evaluare psihiatrica.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sensibilitatea exagerata nu reprezinta o boala sau o disfunctie de natura psihica, ci reprezinta pur si simplu o stare psihologica mai aparte care din nefericire nu are nici tratament si nici vreun ''leac'' mitraculos. Consilierea psihologica s-ar putea sa te ajute intr-o anumita masura, deci ar fi indicat macar sa incerci. Sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu, nu neapărat. Poate fi anxietate, sau pur si simplu o sensibilitate mai mare. Dacă îţi permiţi ai putea merge la un psiholog.

| Demetrov a răspuns:

Nu e nici depresie, nici anxietate. e vorba ca esti o fire mai sensibila, nu ai fost obisnuita cu certuri, scandaluri, jigniri. persoanele ca tine nu prea reusesc in viata.

| Ether a răspuns:

Daca este o trasatura pe care o ai de cand te-ai nascut atunci nu este vorba de depresie ci doar de faptul ca ai o sensibilitate mult prea mare la evenimente negative care sunt obisnuite pentru altii. Depresia este ceva mai mult, iar daca citesti si vezi cateva aspecte care coincid cu ce ai tu, nu inseamna ca si ai depresie. Cel mai potrivit este ca sa te sfatuiesti cu un pshiholog, iar daca nu ai posibilitatea financiara (stim ca costa ceva), atunci sa incerci sa mergi la unul care lucreaza la stat sau chiar la un psihiatru. Si nu, daca mergi la pshiatru, nu inseamna ca esti nebun cum multi ar crede. Foarte bine ca constientizezi ca este ceva care s-ar putea rezolva. Succes si pe termen scurt incearca sa nu "pui la suflet" reactiile oamenilor. Nu toata lumea care striga la noi ne si vrea raul.