| strawberryy a întrebat:

Off.am o problema nu pot sa ma abtin din plans deloc adica daca cineva tipa la mine sau imi zice ceva ce nu imi convine incep sa plang fara sa vreausad nu stiu ce e cu mine tin sa specific ca am avut o mica depresie! ma enervez foarte repede sad nu stiu ce sa mai fac sa ma abtin.sad un sfat va rog! Multumesc mult:* Funda la cel mai bun raspuns sigh si va rog fara sa radeti de mine nu ma faceti sa ma simt mai prost de atatsaddaca nu aveti un sfat pentru mine prefer sa nu il aud! :-

Răspuns Câştigător
| bebelotz a răspuns:

Hey relaxeaza-te. Eu cred ca esti prea incordata si tensionata si iei absolut totul prea in serios. Sa-ti zic un mic secret, si eu mai plang cateodata din nimicuri, pur si simplu daca imi zice cineva ceva ce ma deranjeaza deja incep sa am lacrimi in ochi si incerc cat pot eu de mult sa ma abtin sa nu plang pentru ca nu vreau ca cei din jur care ma vad ca plang sa rada de mine. Acum un an si eu am avut o depresie dupa ce se despartise parintii mei si am fost chiar la un pas de moarte, dar Dumnezeu mi-a dat putere sa trec mai departe si tot timpul incerc sa fiu din ce in ce mai puternica. Si sti ce, am observat ca daca mi-am propus sa nu mai pun totul la suflet si sa nu mai plang asa din orice am reusit, bine nu pot sa zic ca acum nu mai plang deloc, dar nici in halul ala ca inainte. Aaa si apropo am uitat sa mai specific inca ceva: si plansul este bun la ceva, pentru ca prin plans te descarci. Eu cred ca numai un om cu un creier foarte mic poate sa rada cand vede ca altul plange. Eu zic mai bine sa-ti impui si tu sa nu mai iei toate prostiile in seama, incearca sa nu-ti mai pese de "ce zice toata lumea" decat cei cu adevarat importanti in viata ta asculta-i si acorda-le putin din atentia ta, in rest ignorai sau daca nu si mai bine atacai si tu la randul tau. Iti doresc tot binele din lume, succes.

3 răspunsuri:
| PinkNightmare a răspuns:

Pur si simplu cand te enervezi repetati in gand ca nu are niciun rost sa fii nervoasa ca nu rezolvi absolut nimic si ca cei din jurul tau nu merita sa strigi la ei.Nu este nimic gresit cu tine pur si simplu esti o fire emotiva happy.Nu trebuie sa plangi pentru orice, gandeste-te ca nu iti taie nimeni capul daca gresesti si ca pe tine chiar nu te afecteaza cu nimic daca o persoana striga la tine din punc de vedere fizic. Daca ar vrea sa te impunga sau sa iti provoace durere ar trebui sa iti fie frica, la urma urmei suntem toti oameni happy.

| fosnet a răspuns:

Ce zici de o plimbare in parc,seara doar tu si gandurile tale si linistea adanca din jur, poate frigul uneori intepator czre te face sa simpi nevoia de apropierea cuiva, in aceeasi liniste nebanuita? Relaxaza-te!

| kta1431k a răspuns:

Buna,"problema" ta nu este chiar o problema.Nu ai dat foarte multe detalii dar cred ca esti o persoana sensibila si timida,ceea ce face din tine acea persoana care esti acum. Sfaturi pentru a te "vindeca" nu exista,dar exista tratamente de relaxare care te fac sa depasesti anumite situatii de genul celor prezentate de tine. Daca pot sa te ajut cu ceva, e destul sa zici, dar in privat.