| raluca_4573 a întrebat:

am si eu o mica dilema! cel mai bun prieten al meu si-a facut de curand o prietena![de pat de vreo 6 lunibig grin]noi doi suntem foarte buni prieteni, ne cunoastem de 9 ani si stim totul unul despre altul. dar niciodata nu ar putea fi intre noi iubire.deci suntem doar foarte foarte foarte buni prieteni! sau cel putin asa credeam pana acum.caci de cand cu noua lui prietena lucrurile s-au schimbat! EA nu ma suporta, deoarece e oarecum geloasa pe mine desi nu i-am dat niciodata vreun motiv.si se uita si foarte urat la mine. dar pana acum nu mi-a pasat de asta.caci era prietena celui mai bun prieten al meu.deci trebuia sa fac eforturi ca sa o plac! dar ea a inceput sa vorbeasca urat de mine si sa ma jigneasca. iar cel mai socant lucru a fost ca prietenul meu nu a zis nimic in apararea mea! bineinteles ca nici eu nu m-am putut abtine dupa asta sa nu o intep putin cu cateva cuvinte.si bineinteles nici de data asta nu mi-a placut reactia prietenului meu. a inceput sa ma acuze pe mine ca ii stric relatia si ca nu vreau sa fac un mic sacrificiu pentru el! tipa e o scorpie. e foarte isterica si razgaiata.ba chiar as spune prefacuta. dar am acceptat-o! bine cel putin teoretic! dar oare ce s-a intamplat cu prietenul meu?! asta daca mai e prietenul meu?! voi ce credeti? cum ar trebui sa ma comport intr-o asemeanea situatie .cand cei care credeai ca iti sunt intotdeauna aproape s-au intors impotriva ta?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Chiar daca nu este o relatie amoroasa intre voi - ea este geloasa pe relatia indelungata pe care o aveti. Precis ca de fata cu ea ati povestit sau ras de lucruri amintite... Daca e din fire geloasa si inca oricum nu e sigura de el... fiindca au trecut doar 6 luni te va gelozi inca o perioada de timp, sau nu ii va placea niciodata de tine. Stiu ca si eu, chiar daca nu m-am manifestat si mi-a placut una din prietenele sotului meu, in gandul meu, mai ales la inceput, credeam ca va face comparatii... Nu era adevarat, oricum daca vroiau sa fie impreuna ar fi fost... ca se cunosteau de mult timp, ca si voi doi. Dar iubirea nu-i logica. Faptul ca e isterica si razgaiata - e asa cum ii permite el si va fi asa si pe viitor daca el tine suficient de mult la ea ca sa rabde prostiile ei. Inseamna ca compenseaza pe alta parte. Este normal ca sa fie oarecum de partea ei - gandeste-te unde ar mai pune capul noaptea daca nu ar fi. Este greu sa convietuiesti intr-o relatie cand unul e in cuplu si celalalt nu. Daca si tu ai fi cu cineva ar fi mai simplu. Nu ai parea o amenintare pentru cealalta fata... Ati merge in oras impreuna si nu ar fi nici o problema. Totusi asa cum s-a intors acum situatia - ca v-ati adresat cuvinte nu prea potrivite una alteia... si a iesit scandal - eu zic ca mai bine sa o lasi moale cu apropierea. Un barbat se va certa cu toata familia lui pentru o femeie. Nu s-a intors impotriva ta pentru ca nu ti-e prieten ci pentru ca el credea ca o sa fii de partea lui, sa-l sustii in relatie nu sa-i bagi bete in roate. Pentru ca dupa certurile voastre si lui ii va reprosa purtarea ta. De asta e bine sa incerci pe cat posibil un timp sa nu-i mai cauti. Daca relatia lor se va strica si asa tu vei fi prima care o sa afli. Daca nu, poate cu timpul va mai obisnuiti fiecare cu ideea...

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Bunaparerea mea este ca ar cam trebui sa nu te mai bagi in seama cu ei, lasa-i sa faca ce vor ei, decat sa provoci motive de gelozie si cearta intre ei mai bine te lasi pagubasa de asa o prietenie.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Cel mai bine e sa nu mai iesiti impreuna.Iesi cu prietenul tau... povestiti... dar fara ea.Chiar daca ii va face crize de gelozie si tot tacamul. Tu trebuie sa ii explici lui ca daca nu poate avea incredere in el...nu il merita.
Nu merita sa te certi cu prietenul tau pentru o scorpie...pentru ca s-ar putea sa ai socul sa o aleaga pe ea in detrimentul tau. Am trecut si eu prin asta...si am picat si eu ca fraiera pe locul 2.Chiar nu ma asteptam. Cel mai bine e sa ii lasi sa isi vada de relatia lor... iar tu cu prietenul tau va vedeti de prietenia voastra...care nu merita sa se strice asa usor pentru o iubire ce s-ar putea sa nu tina...sau nici macar sa nu fie iubire.
Succes!:*

| raluca_4573 explică:

Dar nu e vorba ca ma bag intre ei...se intampla sa ma intalnesc cu prietenul meu in weekend sau sa mergem undeva cu alti prieteni si fata e geloasa..si niciodata nu am zis ceva de ea sau de relatia lor

| raluca_4573 explică:

SOC! sa vedeti ce s-a intamplat zilele astea cu toata problema asta cu prietena isterica a celui mai bun prietenlaughing! asa cum mi-ati sugerat voi nu am mai iesit asa de des in oras cu prietenul.mai ales cand stiam ca fine si EA![gaseam tot felul de motive sa plec in alta parte].si acum doua zile am fost la majoratul unei prietene.la care prietenul meu a venit fara partenera lui, isterica![se pare ca erau certati de vreo 3 sau 4 zile.nu stiam motivul].ne-am distrat foarte tare la majoratul asta.am ras. a fost super[ca in vremurile bune!] mai pe seara l-am l-am rugat pe prietenul meu sa imi de sa dau un msg caci telefonul meu se descarcase! am trimis mesajul si destinul face ca fix atunci el sa primeasca un mesaj de la prietena! eu nu a observat nimic.telefonul era in mana mea nu era nici un pericol...ee curiozitatea m-a impins sa ii citesc msg[stiu ca i-am "violat" intimitatea. da r suntem foarte buni prieteni asa ca stiam ca nu o sa se supere"Si cam asa suna msg:"ma bucur mult ca te-ai dus la majorat fara mine.se pare ca ai uitat de mine! chiar nu te credeam asa! se pare ca prietena pentru tine e pe locul 2! multumesc mult!".am ramas putin surprinsa[stiam ca sunt certati dar nu stiam DC?!].asa ca...alimentandu-mi curiozitatea.am mai citit inca un msg.si apoi inca unu.si inca unu.pana la urma le-am citit pe toatelaughing...se pare ca cei doi se certau prin msg pe tema"dc vb mai mult cu raluca[adica eu].la telefon decat cu mine[adica isterica].atunci prietenul meu a obs ca ii citisem msg si a zis ceva de genul"Aaa...presupun ca acum stii de ce am venit azi singur!".parea trist ca nu se poate imparti intre prieteni si iubita.desi am incercat eu sa ii explic ca nu se poate sa stea cu o asemenea fata.ca ar trebui sa isi impuna si el punctul de vedere. mi-a taiat repede macaroana spunand ca el CHIAR

| bunica a răspuns:

Daca ai avea un iubit si el are o foarte buna prietena care este poate peste tot unde-i si el, tu ce ai face? fii sigura ca te-ar incomoda prezenta ei si ai fi geloasa crezand ca nu este o simpla prietenie.

| sorana_1576 a răspuns:

TREBUI SA O FACI SA INTELEAGA CA TU N-AI NICI O TREABA CU NIMENI, SI CHIAR POTI SA-I SPUI CA TU N-AI NICI UN INTERES, VREI DOAR CA SA FITI CA NISTE SIMPLI PRIETENI SI SA VA AJUTATI LA NEVOIENU SA VA URATI.

| raloosc a răspuns:

Nu vad acre e problema ei daca voi iesiti mai multi prieteni, nu doar u si el... e cam sarita fata, dar nu o cun, daca lui ii place asta ehappy Incearca sa discuti cu el si sa-ti rogi prietenul sa vb cu tipa si sa o mai imbuneze. sa-i explica k o iubeste si ca intre voi doi nu e nimic si chestii de-astea. cred ca asta te va ajuta. poti foarte bine sa iesi doar cu el, fara eawinking (daca nu iese o discutie si mai mare)

| raloosc a răspuns:

,, care" la inceput, pardon:d