| sissy a întrebat:

Buna am si eu o problema...am o prietena foarte buna cu care imi petrec aproape tot timpul dar mai nou nu ma mai simt asa de bine in compania ei. Ea mereu vrea sa mergem pe afara sa ne plimbam dar eu mi-am pierdut interesul deorace ea vrae sa fie observata de baieti mai tot timpul...si eu eram asa dar mergand cu ea mi-am dat seama ca toti se uita doar la ea si eu parca nu exist...si decat sa vad cum ea este in centrul atentiei mai bine stau acasa.Mereu ma cheama sa mergem pe afara, pe strada sa ne plimbam dar eu ma simt prost.am incercat sa fiu ca ea, mai indrazneata, sa zambesc mai mult la baietii care trec pe langa noi dar tot la ea se uita... ce sa fac? cum sa fiu si eu observata?

11 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Si eu aveam o prietena cu care stateam toata ziua si cand nu stateam vorbeam pe mess, deci non`stop[mai putin cand dormeam] tineam legatura. pana s`a mutat din oras si acum o vad mai rar...deci daca e prietena ta nu renunta la ea doar ptc pe ea o observa baietii si pe tine nu...pretuieste`ti prietenii atata timp cat ii aiwinking
P. s. Daca e cu adevarat prietena ta, spune`i ce problema ai si probabil te va intelege si veti sta si in alte locuri.
Bafta!

| Ralux a răspuns:

Pai din simplul fapt ca vroiati sa iesiti asta s-a transformat in agatare de boys. ea a vazut ca se aranjeaza si baietii o observa asa ca s-a gandit : "dc sa nu imi arat frumusetea si sa imi caut un iubit?" iar pe tine te-a lasat in umbra...singurul lucru pentru care te mai ia si pe tine este ca sa nu fie singura in caz ca sunt golani sau ca sa nu fie singura la un suc si sa fie ca toate fetele sa umble cu prietenele ei... spune-i ce ne-ai zis si noua si mai spune-i asa:daca vrei sa iti cauti un iubit nu ma baga si pe mine...cautat-i singura dar fara sa pari ofticata sau suparata.nu-i arata ca te-a ranit smug sau daca vrei sa iesi cu ea si poate iti gasesti si tu un iubit sau vrei sa atragi atentia si tu imbraca-te mai intraznet, zambeste cand treci pe langa ei, fa-le cu ochiul, si las-o pe prietena ta in spate, va vedea cum te-ai simtit.fii indrazneata, tu insati si pari mai cool! o sa mearga...nu te simti prost. dar daca chiar nu vrei sa iesi cu ea, nu iesi! nu o face din obligatie...iesi cu alte prietene...nu numai cu ea...mai ignor-o putin si spune-i: cand vrei sa iesi cu adevarat cu mine nu cu baieti sa ma suni, ok? si intreab-o ca intre prietene daca vrea un boyfriend big grin daca da, ok! sa incerce dar nu sa te lase pe tine in umbra.Nu te descuraja, poti mai mult de atat!

Succes!

| andreea8888 a răspuns:

Hmmm, inseamna ca nu ai inteles ce are cu adevarat o fata draguta(nu frumoasa)...
A fi frumoasa, inseamna a fi foarte placuta ca aspect fizic si atat, in timp ce o tipa draguta are inteligenta, finete si stil de clasa inalta, subtil!
Tu faci parte din cea de-a doua categorie, iar ''prietena'' ta, din prima, pentru ca ii cam tresar hormonii, si atat, iar tie desi ti se pare ca are ceva in plus, este tocmai invers!
Nu crede ca o tipa privita este o tipa cool, este doar superficiala si atat, plus ca, o plimbare cu o prietena, din respect si educatie, nu inseamna defilare de moda pe trotuar, ci placere si caldura sufletesca sa iti descarci ofurile si sa profiti de o amicitie sincera!
Iti recomand cu caldura sa te indepartezi de oamenii care te pun sa te vor pune vreodata in umbra, si daca sunt inteligenti, isi vor da seama de greseala facuta si se vor intoarce singuri, singurei la tine, fara vreo ''impinsatura de la spate''!
Tu trebuie doar ca prin finetea ta sa demonstrezi ca nu ai nevoie doar de caterinca si iesiri in aer liber, ci si de conversatii inteligente, opinii si sfaturi care servesc(nu in materie de baieti, desigur, sau cel putin, nu numai)!
Ma gandesc ca ar trebui sa o lasi mai moale si sa iti gasesti alte ocupatii, nicidecum sa incerci sa gasesti modalitati de a ajunge la acelasinivel cu ea, ca ar insemna sa risipesti timp si sa procuri multa prostie!
Apropos, ca sa fi observata, trebuie doar sa deschizi gura atunci cand trebuie si sa uimesti cu gingasenia, finetea si inteligenta!
Atunci se va chinui prietena ta sa te ajunga asa cum o faci tu acum, dar ea nu se va opri crezand ca nu este bine, cum e in cazul tau, ci se va lupta din rasputeri sa te ajunga, si in momentul in care va reusi sa inteleaga si sa atinga aceste calitati, iti va fi o adevarata prietena, momentan, se vb doar de cuvantul ''prietenie'', nu si de insusirile sale!
Ai grija de tine si simte-te bine in pielea ta!

| cooola a răspuns:

Trebuie sa fii tu, nu trebuie sa te prefaci, sau incearca sa inveti de la ea

| andreig a răspuns:

thinking hmm...sa fii tu insuti, sa te simti bine in pielea ta, sa fii increzatoare, atragatoare...sa fii mandra cu tine! big grin

| Lary a răspuns:

Fii asa cum esti. Ce conteaza ca se uita numai la ea? O sa vina vremea cand o sa se uite numai la tine.

| ullyse a răspuns:

Este extrem de intalnit cazul acesta... cunosc personal 2 prietene de genul acesta... stiu ca esti invidioasa pe ea, dar nu trebuie sa te afecteze... daca o vrei ca prietena buna, accept-o asa cum e, daca nu => spune-i ca e mai bine sa o mai rariti cu iesitul ca ai e facut "ceva", daca insista ii spui adevarul si o raresti de tot cu ea.

| alecs_5368 a răspuns:

Nu trebuie sa depui mare efort...incerca sa te indepartezi de ea nu numai din faptul ca iti "fura" tie laudele ci pentru ca ei ii sta gandul numai la baieti si...straight face asa vei avea si sansa de a fi observata de alti baieti pentru ca ea nu mai e in preajma ta... apropo cati ani aveti?(tu si prietena ta)poti sa imi lasi mesaj in privat daca vreihappy

| silvio a răspuns:

@bunny, bine punctat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iesi si tu singura cind ai chef sa-ti faci prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poai, asa-s pitzipoancele astea, vor sa atraga toate privirile baietasilor de cartier.si pe tine te cheama cu ea dinadins, sa te faca sa te simti prost.Vezi,poate tu esti mai draguta decat ea, dar ea e mai usuratica si, din pacate, multi prefera specimenele ca ea. mai bine nu mai iesi cu ea deloc, oricum, dupa cum ai descris-o tu, nu merita osteneala, nu pierzi nimic.Si nu te simti complexata din cauza ei, ii esti cu mult superioara.Nici nu incerca sa fii ca ea, asta inseamna sa cobori la nivelul ei. Daca ar fi putin mai interesata de tine, in loc sa o preocupe sa-si afiseze "farmecele" pe strazi, ar observa ca te face sa te simti aiurea. Daca nu observa, e cam nesimtita, zic eu.