| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Ce inseamna : Gohugeaslabulungpecuta? Este ceva de istorie. Da' ce? straight face FUNDA pentru cel ce ma lamureste :*.

4 răspunsuri:
| toxik a răspuns:

Cuvantul acesta ni l-a dat si noua prin clasa a 7a thinking daca nu ma insel thinking sunt generaliite care au existat in istoria noastra.nu prea stiu cum sa-ti explic thinking go-goti; hu-huni, mrg, ultimii csunt tatarii, din ce imi mai amintesc thinking happy sper ca ai inteles cat de cat la ce ma refer happy

| pitiqqqqqq a răspuns (pentru toxik):

Da.)) mersi oricum! :*

| toxik a răspuns:

Npk :*

| phazzy a răspuns:

Este un cuvant ce desemneaza popoarele migratoare care au trecut prin sau s-au asezat in teritoriul ocupat azi de Romania. Cuvantul, cel mai probabil, este o "inventie" a dascalilor pentru ca elevii sa memoreze mai usor. Ca "descifrare":
go = goti, hu = huni, ge = gepizi, a = avari, sla = slavi, bul = bulgari, ung = unguri, pe = pecenegi, cu = cumani, ta = tatari