| IoanaDianaS a întrebat:

Bună, am şi eu o rugăminte.
Am ajuns in situaţia în care sora mea mai mica îmi cere parerea in legătura cu un posibil viitor iubit. Am ramas uimită, având în vedere ca acum puţin timp ii spuneam mereu de acum esti domnişoara şi ea nu părea sa fie de acord, visând înca la jocurile copilaresti.
Având în vedere că are 14 ani ( vârstă de la care am avut si eu primul iubit, doar ca nu aveam cu cine vorbi) ce sfaturi as putea sa-i dau? Menţionez că abia acum îmi înteleg cu adevarat părinţii când erau împotriva unei relaţii la vârsta de 14 ani. Însa ştiu şi ca lucrurile interzise sunt cele mai interesante, de aceea nu vreau sa fiu negativista, sau nu vreau sa ajung în situaţia în care ar ascunde acest lucru de mine. Prefer sa îî fiu prietenă. Nu am mai făcut asta pâna acum şi ma simt chiar străina de situaţie. Vreau să îi dau sfaturi, dar nu vreau sa regrete mai apoi decizia facută. Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| abracadabrism a răspuns:

In primul rand, vezi cine e posibil viitor iubit, intereseaza-te de el. Versiunea pe care ti-o spune ea in legatura cu el poate fi distorsionata, avand in vedere faptul ca il place (nu ai vrea sa o vezi cu unul de 20 de ani de mana sau cu vreun dezaxat). Daca tu consideri ca tipul e ok, atunci treci mai departe si discuti cu ea. Povesteste-i lucruri prin care ai trecut si tu, presupun ca ai experienta. Ce ar trebui sa faca si ce nu. Nu omite discutia despre sex! si alte lucruri marunte(sa nu il streseze din 2-2 minute cu mesaje, sa nu se indragosteasca in prima saptamana, sa aiba grija cum sa se comporte in preajma lui-totul e interpretabil- etc). Indiferent de ce i-ai spune va face cam tot ce vrea ea. Lucrurile astea vin de la sine, nu se invata. Bafta!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nici un sfat nu e cel mai sfant, decat sfatul mamicilor, ea este in masura sa vorbeasca deschis cu fetele mai ales ca e varsta precara la fete..incearca sa ii explici sorei, ca nu este indicat si nu e timpul pierdut pentru a avea prieten, este timp, iar varsta este mica..incearca sa vorbesti cu mama ta sa vezi ce fel reactioneaza, dar eu cred ca o mama stie sa se faca ascultata cand e vorba de ceva intim legat de fetele ei.
O zi frumoasa sa aihappy

| abracadabrism a răspuns:

Cum ziceam... orice i-ai spune tu, tot ce vrea ea va face. Tu esti acolo sa o ajuti cu sfaturi cand are nevoie, depinde de ea daca asculta sau nu. Trebuie sa o faci sa inteleaga ca e responsabilitatea ei, iar daca face greseli ea sufera nu altcineva. Face parte din procesul de maturizare pana la urma. Din cate am inteles tu ai invatat asta pe calea ce grea, nu ti-a zis nimeni. Stiu ca e greu, inteleg, eu trec de vreo 3 ani prin acelasi lucru cu cea mai buna prietena. Pana la urma cel mai bun lucru pe care poti sa il faci este sa fi acolo pentru ea daca ceva rau se intampla. Daca simti ca lucrurile degenereaza nu te opri din a ii interzice lucruri. O sa vada ca ai dreptate pana la urma si o sa fie mai atenta la sfaturile tale data viitoare.

| IoanaDianaS explică:

Ea trece acum printr-o dilemă, i-am spus să se gandească bine, tocmai în ideea de a nu ascunde aceste lucruri de mine dacă îi voi spune că e prea repede şi să nu facă asta. Şi răspunsul ei a fost : "m-am gandit, îi spun că vreau să fim împreună".

Dacă voi insista cu faze de genu :" mai gandeşte
-te, un iubit cere responsabilităţi, îl placi cu adevărat?, vei avea de suferit dacă ceva nu merge între voi etc. " ( sfaturi din propria mea experieţă şi lucruri pe care le-aş corecta dacă aş gândi ca acum ) aş face mai rău?
În sensul în care aş creea o dezordine totala printre gândurile si planurile ei.

Scuze dacă s-a postat mesajul de doua ori, nu stiu încă să utilizez TPU, sunt membru nou.