| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU! Ca orice adolescent imi doresc si eu sa am banii mei, sa pot sa imi achizitionez anumite bucuri, sa economisesc si chiar sa si investesc in ceva din care poate iesi un profit. Am aproape 15 ani si cum imi doresc independenta finanicara as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi. Ideea este ca am incercat sa fac bani din box doar ca am avut parte de niste evenimente foarte urate si este complicata situatia dar avand in vedere ca nici sumele nu erau foarte mari am decis sa ma orientez catre altceva. Ce sfaturi imi puteti da? Ce fel de job as putea avea la varsta asta sau cum as putea obtine bani? Nu vreau sa stau pe banii mamei si avand in vedere ca am si acordul ei in caz ca vreau sa castig un ban nu vreau sa pierd sansa asta. Multumeeeeescc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 anisori independenta financiara?
Esti mult prea mic pentru a ti se acorda acest drept, sau a fii lasat nespravegheat sa faci afaceri ilegale sau munci, fiindca la varsta asta este ilegal sa angajezi un minior de 14 ani.

La varsta ta ai obligatia si rapsunderea sa inveti si sa mergi la scoala, ca de restul se ocupa parintii tai, tu fiind mult prea mic sa muncesti si sa produci bani.

Dupa cum vad tu nu ai inca discernamant, avand impresia ca ti se cuvine drepul unui adult sa decizi singur si sa muncesti, ceea ce legea interzice total copilasilor. fiindca trebuie sa va protejam la anii astia, deoarece nu sunteti inca capabili sa judectai si sa intelegeti ce se intampla in viata reala.

sanatate multa si spor la invatat!

| Anonim90945 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ideea este ca in lege scrie ca la 15 ani, cu acordul parintelui ai dreptul de a te angaja. Nu ma gandesc la ideea de a presta o munca ilegal pentru ca oricum nu m-ar angaja nimeni. Cu scoala merg binisor si ma gandesc probabil ca ati spus sa ma axez mai mult pe asta deoarece se prinde gustul banului si pot abandona scoala dar nu o sa se intample acest lucru. Oricum, multumesc de sfaturi si sanatate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim90945):

"Aproape 15 ani", inseamna ca ai doar 14 ani, confom legii, ca-ti palce sau nu, ai 14 si in lege scrie ca te poti angaja part-time numai cu acordul scris al ambilor parinti.

Eu zic sa pui mana serios pe carte si sa mergi al scoala, ca de invatat tine viitorul si cariera ta profesionala.
Cu munca, sunt extrem de putini care ar da copiilor ecva de munca, poate in weekend.

| Standt a răspuns:

Cartea de matematica la APROAPE 15 ani!
Asa iti cladesti viitorul.
In lege scrie ca "dupa ce implinesti 16 ani, cu acordul scris al parintilor" poti munci.

| Anonim90945 a răspuns (pentru Standt):

Art. 13, codul muncii:

1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.

Potrivit primului alineat al art. 13 Codul muncii, persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani. Aceasta înseamnă că minorul care aîmplinit vârsta de 16 ani poate încheia un contract de muncă singur, fără nicio încuviinţare.

(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Acolo era 100k-1, 8mil dolari.

| Pubexpresssrl a răspuns:

Salutare fă-ți un site cu punctele turistice din anumite orașe și pune google adsense și faci bani

| ViseTriste16 a răspuns:

Picol poți happy