| tonimarian a întrebat:

Buna, am si eu un colet la vama Galati ajuns din Chișinău, Republica Moldova. Eu stau in Tecuci si nu pot sa ajung la Galati sa îl ridic am un handicap locomotor. Ce mă sfătuiți să fac sa intru in posesia lui?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să primești acest colet. Ei sunt funcționari și la livrarea unui colet, trebuie să respecte regulile serviciului. Astfel un colet adresat ție ți se va livra numai ție.
Dacă îi suni, încearcă să explici situația ta, iar dacă există o soluție legală ei te vor ajuta. Dacă legea nu le permite, ei nu pot să trimită coletul la o adresă anumită, căci dta ești o voce la telefon. Așa că i în ultimă instanță vor aplica regulamentul și vor trimite coletul înapoi.
Dar poate că în Tecuci este un oficiu poștal vamal. Dta poți să trimiți o scrisoare recomandată la Vama Galați în care să explici situația și să soliciți să trimită ei coletul de la Vama Galați la Vama Tecuci. Sună, roagă și vezi ce se întâmplă.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa iei un taxi si sa te deplasezi acolo, ca nu-l poate ridica nimeni in numele tau.

| tonimarian explică (pentru Violleta2022):

Nu am resurse financiare. Alte solutii nu sunt?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonimarian):

Pai, unica solutie este sa apelezi la vecini sau la rude, care au masina, sa te duca la vama.
Daca in termen de 7 sau 10 zile nu ajungi sa ridicipachetul, vama romana trimite pachetul inapoi la destinatar.

| tonimarian explică:

Dar nu as putea sa sun la ei sa le spun sa îl verifice si sa îl trimită la mine la posta