| Denaaa a întrebat:

Anul acesta am examenul de evaluare nationala si inca nu stiu ce profil sa aleg, in orice caz uman. Inca oscilez intre filologie sau filologie intensiv engleza. Am inteles ca la filologie intensiv engleza se da inca un fel de examen engleza, si nu stiu daca acesta este eliminatoriu sau doar sa vada cunostintele elevilor? Cum este?
Iar daca treci de acest examen cate ore de engleza faci pe saptamana? Iar de la numarul de ore de engleza 2 sunt folosite pentru istoria Americi si / sau Marii Britanii?
Cam ce nivel trebuie sa ai pentru ati fi usor la acest profil A1, A2,B1,B2? Multumesc! Funda pentru cel mai explicit raspuns!

2 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eu sunt la profil real, dar intensiv engleza. Nu stiu daca e exact la fel, dar iti zic cum e la mine.
Trebuie, pe langa evaluarea nationala, sa mai dai un examen de lb. engleza. Acolo ai o parte scrisa (70 p) si una orala (30p) (asa a fost la mine). Daca in total, dupa ambele parti, ai acumulat un punctaj + 50 p esti admisa.
La liceu, eu am 6 ore /saptamana de engleza. 5 sunt de engleza, engleza.Iar una de geografia Marii Britanii
Eu fac nivel B2 (cred).

| Ana19082000 a răspuns:

Mate-info la putere