| afrodita3333 a întrebat:

anul asta am trecut a 9a.colegi noi marog etc.Ideea e ca eu sunt o fire mai linistita nu imi place sa ma dau in spectacol, sa ma iau la batae cu baieti cum fac unele fete sau mai stiu eu ce.Nu pot spune ca sunt retrasa dar nici foarte indrazneata, am un grup de colegi cu care stau mai mult si pe care incerc sa ii cunosc dar mai sunt si colegi care au impresia ca daca nu vorbesti cu ei inseamna ca esti mut.de exemplu azi eram pe coridor cu niste colege si mai era si o colega care a spus ca nu ma mai auzit vorbind din primele saptamani de scl desi e nu a stat cu mie mai mult de 10 min. Ce sa fac sa imi pese sau nu de ce spun acei colegi.Stiu ca nu vorbesc atat de mult cum vorbesc ei dar nici muta nu sunt.nu inteleg de ce ma vad numai pe mine si nu si pe ceilalti, pentru ca sunt in clasa colege care nici macar cat vorbesc eu nu vorbesc.

1 răspuns:
| s1ngle a răspuns:

Buna, probabil ca colegele tale care spui tu ca vorbesc mai putin decat tine dar nu sunt la fel de presate de colegi nu prea dau motive sa fie ascultate, probabil ca tu ai ceva mai special, esti o companie mai placuta, esti mai simpatica etc, probabil ca,, putinele cuvinte" pe care le spui sunt cuvinte mai alese, spuse cu rost si colegilor tai le-ar placea sa le auda mai des, si sa auda mai multe, aici ma refer la colegii din grupul tau, ca nu poti sa arunci cu cuvinte in stanga si in dreapta la cunoscuti sau necunoscuti, E bine sa fii deschisa si sa socializezi, dar tu hotarasti cine merita sa iti fie prieten si cine nu.Parerea mea este sa nu iei in seama toate criticele sau rautatile de la toti, fii tu insati, fi ceea ce vrei, fi ceea ce simti si ceea ce te face sa fi in largul tau.Multa bafta!