| Bertha57 a întrebat:

Buna TPU! Imi place de un coleg de clasă, acum cateva luni s-a despărțit de iubita lui (tot colega noastră) iar recent 2 tipi din clasa mi au spus ca el ma place si m au intrebat daca l simpatitez, nu am raspuns, totusi am zis azi (caci ei tot m-au intrebat) că da.
Problema e ca eu ii cunosc ca fiind niște oameni care glumesc pe seama altora si cateodata am impresia ca si bat joc și ceea ce ar spune despre colegul pe care il plac nu ar fi adevarat (ci anume ca acesta mă place)
Băiatul respectiv câteodată nu pare deranjat de ceea ce se zice prin clasa de mine si de el, dar o singura data l-am vazut roșind. Ideea e ca noi doi nu am vorbit niciodată unul cu altul, iar mie mi se spune ca sunt inabordabilă iar lui ca ar fi timid însa nu stiu ce să fac.
As vrea să vorbesc cu el dar in același timp simt ca cei 2 colegi ai nostri doar isi bat joc de mine deoarece eu sunt o fire mai retrasă si se observa asta. Sfaturi cu ce as putea sa fac?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In pauze nu se iveste nicio ocazie ca sa vorbiti doar voi doi? La noi se golea mereu clasa, mai ales in pauza mare. Daca nu, incearca sa ii scrii pe Facebook sau Insta? Sfatul meu e sa nu te iei niciodata dupa ce spun colegii, fiindca da, de cele mai multe ori doar cauta sa rada de tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Poți să vorbești cu el pe o rețea socială și să îl abordezi tu.
Poți începe să discutați despre teme sau ceva legat de școală și apoi poți să îi spui că simți ceva pentru el și fiindcă sunt aia glumeți in clasa,ai preferat sa ii spui așa, scriindu-i.
Merita să încerci totuși.
El fiind mai timid, șansele să ajungă el sa îți fure inima sunt mici, dar dacă îți faci tu nițel curaj, o să reușești!
Bafta!