| Tequilla_3721 a întrebat:

as dori sa va intreb ceva. Ce ati alege intre drept/farmacist?[mama mea ma sfatuieste sa dau la drept...de fapt vrea cu orice pret sa fac dreptul. dar eu nu stiu.]. sunt cls a VIII-a si vreau sa stiu si daca fac liceul pre profil stiinte sociale este vreo problema pentru farmacie? Am citit in alte locuri ca din a XI a - a XII-a trebuie sa ma apuc singura de chimie si biologie... dar cum si unde? Este greu ca farmacist sau ca avocat? care castiga mai bine? Dau fundita pentru raspunsuri!:*batting eyelashes.love struck.

Răspuns Câştigător
| Bibutzu a răspuns:

Buna!love struck

Este foarte bine ca ai intrebat! Eu am o cunostiinta care. din prostie a dat la drept. cand a fost sa se inscrie la facultate a fost cu mai multe colege si influientata de ele sa inscris la drept! Problema e ca a regretat mai tarziu.deoarece cand intrii in lumea asta a avocaturii...nu toate sunt roz si nu castigi bine! De ex. pentru a devenii avocat trebuie sa ai multi bani! In primii ani (primii 2 ani) esti nevoit sa cheltui sute de milioane ( de lei vechi) pe reclama. mai pe romaneste sa dai spaga pentru a te recomanda! abia dupa 3-4 ani de ...bani aruncati vei incepe sa intrii bine in activitate! de aici in colo merge pe recomandari din persoana in persoana! Orikum nu-ti vine convenabil deoarece in aceia 2 ani de aruncat banii degeaba nu ii poti recupera decat dupa multa munca!
Mai bine fa-te farmacist! Si nu conteaza. daca ai facut sau nu biologie sau chimie in generala sau in liceu! Pt ca la facultate totul se va lua de la 0...acolo ti se vor explica detoate! SucCes!love struck

7 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
E doar decizia ta, nu a mamei tale.
Oricum trebuie să știi chimie, matematică, fizică, română.
Să știi că nu e așa de ușor precum cred unii.
Ai mult de învățat și de abia ești în clasa a8a.
Ai timp să te gândești, și o să ști ce facultate o să ți se potrivească.

Toate cele bune!happy

| xXxRaduxXx a răspuns:

Salut. Deci despre drept eu nu stiu nimic. Dar la medicina daca vrei sa intrii trebuie sa stii chimie+biologie la fel de bine ca si proful/profa de la clasa. Nu e nici o problema daca faci pe SS in loc de SN sau orice alt profil.Singura diferente e ca in cl XI si XII vei avea mai putine ore de bio+chimie.La medicina se da admitere asa ca (daca nu ma insel) nu conteaza nici macar nota din bac...Acuma legat de castig: un medic in Romania(Băslandia) are un salariu de 500-600Euro pe cand il alte tari salariul unui medic INCEPE de la 2-3000Euro.

| Pyssaa a răspuns:

Farmacist

| xxxxxxxx a răspuns:

Farmacist(ca la drept iti faci dusmani si poate unu iti rapesti copilu mai tarziu) big grin

| Yooana a răspuns:

Esti de abia clasa a 8 a nu cred ca poti sa iei decizia asta singura...ptr ca poate s-ar putea sa regreti dar sfatul meu este sa te gandesty mai bine sukceskiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce iti place tie cel mai mult, nu trebuie sa alegi ce le place altora

| timis28 a răspuns:

Voi femeile numai dupa bani va orientatzi... in ziua de azi majoritatea sunt la drept alege ceva ce-o sa se castige pe viitor. avocatura e greu fff greu ca farmacist nu stiu e o munca obisnuita doar ca difera studiile... orienteaza-te catre turism daca nu ai sanse fa cum crezi