| May2001 a întrebat:

Intru in clasa a IX-a la profil stiinte ale naturii si vreau sa stiu ce vom face la geografie, istorie, biologie, fizica si chimie. Va rog da-ti raspunsuri clare. Si cat de grea vi s-a parut clasa a IX-a fata de a VIII-a? Cum ati avut mediile intr-a IX-a comparativ cu a VIII-a?

1 răspuns:
| Kisses a răspuns:

Eu am intrat la științe ale naturii și m-am mutat pe semestrul 2 al clasei a 10a la stiinte sociale. Vei avea câte o ora de istorie, geografie, 2 ore de biologie, 3 de fizica, 2 de chimie, 1 logica, 2 engleza, 2 franceza, 1 sport, 4 de mate, 3 ore de romana, etc ( eu așa am avut în clasa a 9a ). Clasa a9a este de acomodare, nu e grea dacă înveți, te sfătuiesc sa te axezi pe ce vei da bacul ( adică romana, mate și la alegere vei da dintre chimie, fizica și biologie). Eu am avut media 9.05 intr-a 8a, iar intr-a9a 8.85. Este un profil greuț pentru ca vei face chimie, mate și fizica. Chimia e ca în clasa a8a în clasa a9a, dacă te-ai descurcat intr-a8a, va fi floare la ureche intr-a9a. Fizica este mai grea, dar dacă nu dai bacul la ea nici nu ar trebui sa te stresezi, eu am învățat necesarul și am avut media 7. Matematica mie mi s-a părut ok, având în vedere ca eu în clasele 5-8 am știut de 9 la matematica, dacă ai avut o medie de peste 8 la mate în clasele anterioare vei face fata și nu îți va fi greu, cu toate ca matematica de la științe ale naturii este mai grea dar o s-o înțelegi.La biologie e foarte mult de învățat, noi aveam de învățat vreo 5-6 pagini de caiet studențesc doar intr-o ora preda profa atât, în 2 ore aveam de învățat vreo 12 pagini de caiet studențesc. E foarte mult. Vei face biologia vegetala și animala în clasa a9a, or sa fie și probleme de rezolvat la biologie. Iar la materiile Cum sunt istorie și geografie, etc, stai fără grija, va fi puțin de învățat, ai câte o ora pe săptămână.
Sper ca te-am ajutat.