| CherryRawwr a întrebat:

as dori si eu ajutorul vostru. Am 13 si as dori sa imi fac un pierce in limba, insa parintii mei nu sunt de acord. Sunt cam "comunisti" si fixisti...In orice caz, chit ca ma lasa sau nu eu, o sa-mi dau, dar m.as simti mai bine sa fie si ei de acord! Cum as putea sa. i conving sa ma lase? sau cum sa fac sa nu observe? dau fundita:X:X:X:*

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Esti la parinti acasa si depinzi de ei din toate punctele de vedere.
Oare se merita sa pui paie pe foc, acum, la 13 ani?
Mai asteapta, sigur dupa un an, doi nu ai sa mai gandesti asa!
Asculta de parinti, iti vor binele. Nu sunt comunisti, au grija de tine.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Buna,
Parintii tai nu te lasa pentru ca iti face rau si ai o vasrta prea mica. Acest pierce iti face numai necazuri.
Nu te mai gandi la lucruri care nu sunt de nasul tau de la varsta aceasta. Parintii tai au o gandire foarte bune, nu sunt comunisti. Cunoaste tu comunistii si vezi cum sunt.

Ai grija de tine si nu mai gandi asa!
Pa, pa!
Sper ca te-am ajutat!happy

| ZoZoHeart a răspuns:

big grin Sa nu observe e cam greu, dar avand in vedere ca nu e vorba de ceva asa simplu, ci de un pierce, ar fi foarte greu sa-i convingi. POti incerca sa lasi asta neobservata, adica sa nu prea vorbesti si sa deschizi gura, dar, totusi, doar nu stai ALL TIME c parintii. Da-l jos cand ei sunt prin preajma iar in rest poarta-l.
Sper si cred ca te-am ajutat. laughinglaughinglaughing

| xxxxxxxx a răspuns:

Pai te dai bine pe langa ei(speli vasele, dai cu aspiratorul, te duci sa cumperi pentru casa etc) cam vreo saptamana si dupa ceti pui pierceul ala te mai dai bine ca sa nu regrete

| axeman19 a răspuns:

Eh mai bine fara nu merita sa iti gauresti limba...mai bine ramai normal fara sa iti mutilezi corpu nu are rost mai bine ramai frumoasa fara tampeni pe corp si dupa cum te vad in poza esti destul de frumoasahee hee

| andrey910 a răspuns:

Eu zic sa nu iti faci, chiar crezi ca o sa fi mai interesanta cu chestia aia in limba? Dar e treaba ta... faci ce vrei.

| loserkidz111 a răspuns:

Domane frate parca sunte-ti batute/ti in cap. daca nu va lasa parintii sa va dati gauri peste tot posibil la 13 ani sunt comunisti. draga mea ai 13 ani ce naiba. crezi ca esti matura? responsabila? iti deschid eu ochii NU ESTI esti o copila si parintii tai sunt responsabili de tine si de ce ti se intampla tie pana la 18 ani. daca tu patesti ceva ei pot ajunge la inchisoare in plus daca faci o infectie si patesti ceva mai grav ei sunt distrusi. esti cel mai important lucru pentru ei. pote tu ai crize de personalitate si de emoizie si zici ca nu te iubesc si nu le pasa de tine pentru ca nu te lasa s iti gauresti limba la 13 ani dar nu e asa. eu nu sunt mult mai mare ca tine adica am 15 ani si si eu vreau sa imi dau piercinguri dar am vb cu mama cand aveam 13 ani ca vreau piercing in buza si a zis ca sunt prea mica (eram) dar dupa ce fac 15 (adica acum) ma lasa sa imi dau. nu face mofturi de adolescenta ca u vrei si daca nu se intampla se prabuseste lumea. nu e adevarat. nu te lasa acum asta e, o sa mai rezisti cativa ani si o sa iti dai cand ai 15-16 ani si iti garantez ca atunci cand o sa fi mai mare nu o sa ma fie asa "comunisti" cum zici tu. ce ma enerveaza chestia asa ca sunt comunisti si fixisti ca nu it fac tie tote mofturile. daca e sa te gandesti mai bine tu esti mai fixista ca ei pentru ca nu vrei sa accepti ca nu esti nici macar adolescenta esti un copil si e total normal ca la 13 ani sa imi iti faca toate mofturile. tu ti-ai lasa copilu la 13 ani sa iti faca piercing sau tatuaj sau alta chestie din asta? pote tu zici acum ca da dar iti garantez ca nu atunci cand o sa fi pusa ini situatia asta nu o sa fi nici tu de acord. stabileste cu ei (e mai usor cu mama de obicei) o varsta cat mai apropiata de varsta ta cand sa te lase sa iti dai piercingul respectiv. spune-le ca intelegi ca esti prea mica (desi poate ca nu intelegi si nu este de acord cu ei) dar ca nu te va schimba si sa te lase sa ti-l faci in vacanta de vara cand ai 15-16 ani. nu o sa mori sa mai astepti.

| Romeo_1014 a răspuns:

Eu zic,, sa iti abti corpul tongue o sa ti para rau mai tarziu tongue iti strici si dantura nu o sa fi cu nimic mai interesanta daca ai acea "bijuterie " in limba :d have a nnice daytongue

| agyness a răspuns:

Hey! eu zic ca e normal sa nu fie de acord.sa fim seriositongue. daca ar fi de acord cu tot ce vrei tu si ti-ar da prea multa libertate ai abuza de ea si poate ti-ai face rau.in legatura cu piercing-ul : eu am, si i l-am aratat mamei a 3-a zi.am zis ca poate acceptaoh go on no waylaughing) m-a pus sa-l scot. mi l-am pus la loc, a doua oara mi l-a luat.numa bine ca a venit craciunul si am primit altu cadou. m-a controlat iar, l-o confiscat:-