| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Aș vrea să cer o părere și dacă se poate sa îmi deau cineva un sfat cum să trec peste asta. Nu știu dacă am ales categoria potrivită, dar cred că voi primi măcar un răspuns.
Așa, cum să încep, în luna Ianuarie un nou băiat s-a mutat în localitatea unde locuiesc eu. Acolo au fost mai multe probleme de familie( certuri, înșelări etcwinking
La prima vedere, părea de treabă, și am zis că de ce nu m-aș împrieteni cu el, chiar dacă e în situația care e.
Totul bine și frumos până prin luna August cam așa, acesta îmi arătase câte lucruri face și anturaje greșite în care a întrat, însă eu nu m-am luat după el. În fine, în luna august mă chemase să merg cu el și încă câțiva amici să bem alcool. Eu nu am fost de acord, și nu am fost niciodată de acord cu fumat, alcool și chestii de genul. El m-a întrebat că de ce, că eu niciodată de cât mă cunosc cu el o bere nu am băut, și ceilalți doi cu care a vrut să mergem au făcut beții. Și îmi spunea el și cu alt amic chestii că ce că eu nu fumez, nu beau, cum îmi trăiesc viata etc;. Eu am ajuns să mă motivez că eu doresc și chiar îmi doresc să mă dezvolt pe plan spiritual mai mult. Uite, de atunci amândoi s-au izolat de mine, am început școala, și ne tot întâlnim. Aici am vrut să ajung, că ei doi merg la alții amici de ai mei și îmi strică reputația că de ce nu am făcut așa ce am făcut așa ( adică că de ce nu beau și așa mai departe) Au început să zică către mine chestii că sunt comunist și d-astea, și în fiecare zi nu e zi să nu îmi bage de vină. Odată mi-a trecut prin minte ca pe unul din ei să îi lovesc, dar deocamdată nu am făcut-o. Ce părere aveți de acest caz și ce credeți că ar trebui să fac? Credeți că ar trebui să mă înham cu ei în Băutură sau să le dau pace? Merită să îmi distrug reputația ca să beau să mă fac mangă cu ei, sau să distrug reputația prin vorbele care ei le scot despre mine? Vă mulțumesc pentru orice răspuns, mă ajută ❤️

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca nu ai inteles nici tu ce spui, afirmand ca aia iti strica reputatia ca nu bei, nu fumezi si nu te duci cu ei la golaneala, cand in realitate este DE BINE, adica esti cinstit si cuminte si pentru asta nu trebuie sa faci nimic lor, doar sa stai cat mai departe de ei si chiar sa uiti ca ti-au fost odata prieteni, ca de asa oameni NU vei avea niciodata nevoie in viata ta.

| Peli75 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai mi-o strică prin vorbele care le scot, mă vor crede toți prost, și își vor bate după joc de mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Peli75):

Dimpotriva, asta este admirat, ca nu faci parte din clanul lor golanesc, ca nu fumezi, ca nu bei, ca nu te duci cu ei.

| dullcat a răspuns:

Buna.Degeaba bei acum, poti spune ca reputatia e deja stricata.In locul tau mi-as pastra principiile si buna crestere.E penibil si otravitor pentru suflet sa faci ceva ce nu doresti doar ca sa te integrezi intr-un grup (in acest caz de nesimtiti bagati pana in gat in anturaje rele) sau sa simti ca apartii. Daca erau prieteni adevarati nu incepeau sa te barfeasca despre ce faci si ce nu, ci iti respectau alegerea.Nici eu nu am baut in adolescenta, nici acum nu beau, iar prietenii mi-au respectat mereu alegerea. Daca sunt care fac misto, ti-ai ales oamenii gresiti pe langa care sa stai. Oricum nu pierzi absolut nimic, crede-ma.laughing)

| VoidEternal a răspuns:

Doar alți urangutani ca și ei vor fi deranjați sau te vor ataca pentru că nu bei. Deci zi mersi, îți arată cu cine nu merita sa fii prieten.

| Vasilake a răspuns:

Vezi de treaba ta si ignora gunoaiele.