| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa discut despre ceva, si as dori cateva sfaturi.

Parintii mei sunt cam rai.Nu stiu sa imi ofere afectiune, se comporta urat cu mine, cand eram acum 2 ani tipau la mine si in plina strada, si mi se facea rusine.Adica,cum decurgea totul? Tata imi dadea o injuratura, iar mama imi zicea sa tac, iar eu ripostam.Si imi zice mie mama sa ma abtin sa nu ii zic nimic,pentru ca sa nu ma pun la mintea lui. Tata este imatur,parintii lui l-au tinut in puf, si el nu stie sa fie un tata adevarat, sa fie barbat.Este fraierul tururor, dar cand vine acasa se da seful casei. Aveam in casa certuri monstru, si ne stiau si vecinii.Nici nu imi vine sa cred ce puteau sa mi se intample pe vremea aceea (13 ani).Ma foloseau sa il scot pe fratele meu afara(cel mic) si in schimb tot certuri si injuraturi acasa primeam.Colegii de la scoala faceau misto de mine la modul cel mai grav, eram cea mai timida din clasa, si aveam haine de saraca.Baietii ma comparau cu fetele mai frumoase,mai destepte,si etc...Da,e foarte naspa si va dati seama cat de prost se poate simti un copil timid,care stiind ca fie de vine la scoala sau acasa,va fi traumatizat de fiecare in parte.
Acum am mai crescut,mi-am mai deshis un pic ochii,dar toate astea m-au adus la anxietate,depresie,timiditate(nu mai sunt timida,pot sa vorbesc cu oricine,dar timiditatea m-a traumatizat),gastrita mai avansata(mi-a si zis doctorul sa vin neaparat dupa o luna ca nu e prea ok stomacul, ca am sanse de ulcer daca o tin la fel de prost; si numai o luna s-a facut.A trecut mai bine de jumatate de an).Pur si simplu sunt niste parinti dezinteresati.Ei considera ca daca imi
platesc meditatiile din alocatia mea, vai ce efort depun ei.Ca au bani acum,nu multi,dar si cand au, ii arunca sa se plimbe unde vor ei. Bunicii nici nu imi dau bani cand este, ca striga o matuse de-a mea ca ii vrea ea.Si ajung sa port 2 ani de zile aceeasi geaca, pe cand colegii mei au schimbat-o de cel putin 4 ori.Traim altfel de vremuri,in care se pune accent pe vestimentatie,atitudine, socializare si multe altele. Daca le voi zice de psihiatru, nici ca imi vor mai da bani vreodata daca ma duc ei.Asteapta sa nu primesc nici macar un ban,intr-adevar,de mancare imi dau, dar decat atat.
Ei nu realizeaza ca sunt un copil si au o responsabilitate fata de mine, pur si simplu nu isi dau seama de nimic.Cand e,sunt obsedati ca stau de telefon,si eu nu stau cine stie ce,stau normal, nu pot sa zic ca nici putin, dar stau normal.Si sunt pur si simplu obsedati sa mi-l confiste, sa mi-l vanda, sau sa nu ma mai vada in viata lor cu el.Ma verifica absoult din 2 in 2 minute,sa vada daca stau pe el in camera(nici nu am intimitatea mea). Cica imi zicea mama"ca tu esti fiica mea, tu faci ce zic eu, te voi bate si la 30 de ani daca faci ceva incorect".A batut-o pe sora-sa cea mica cand o prinsese cu iubit, si avea 19-20 de ani.

Pur si simplu am si ganduri negative, poate si de suicid.Desi mi-e frica de acel pas, daca mai continua asa, eu nu voi apuca 19 ani.

3 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Foarte urât acest tratament din partea lor, se comportă cu tine ca şi cum nu şi-ar fi dorit să exişti. De continuat aşa, o să mai continue. nimeni nu se schimbă peste noapte să devină înger din demon ( aşa cum îi descrii chiar tu ), tot ce trebuie să faci e să aştepţi, să încerci să nu mai dai importanţă când zic ceva, să faci exact ce spun ei, pentru că nu-ţi aduce nimic bun să te cerţi cu ei pe ceva anume, să te contrazici, o să-ţi aducă şi mai multe neplăceri şi tratament urât din partea lor iar asta nu-ţi va aduce nimic bun.
Psihologul nu o să te ajute, crede-mă, cel mai bun psiholog pentru tine eşti chiar tu, tu poţi să-ţi schimbi singură starea, dacă te duci la psiholog nu o să rezolvi nimic, ei sunt cei care au nevoie de unul, nu tu.

Groaznic pentru ei că nu realizează nici până la momentul actual că tu după ce o să-ţi termini liceul şi o să ai banii tăi o să încerci să fugi cât mai departe de ei, asta o să vadă mai târziu, nu poţi sta toată viaţa în "lanţuri".

Ce trebuie să faci în momentul ăsta e să rezişti, să-ţi pui gândurile în ordine şi să te gândeşti că într-o zi, totul o să fie bine şi cum ţi-ai dorit tu, nu o să mai ai nici o grijă, nu o să te mai controleze nimeni, o să faci ceea ce vrei.

Nimeni nu te poate ajuta la momentul actual, doar tu.

Ai răbdare, încearcă să faci ce zic ei în acel moment, încearcă să nu te mai cerţi cu ei şi să le răspunzi ( sunt sigur că nu răspunzi obraznic, dar trebuie să faci cum vor ei, în fond sunt părinţii tăi ), e un tratament foarte urât din partea lor, cel puţin mama ta trebuia să-ţi ia apărarea.

Tot ce pot să-ţi zic e să ai grijă de tine, ce faci, ce zici, cum te comporţi, nu le mai da motive să te certe, iar despre depresie, scoate-ţi gândul ăsta din cap, revino-ţi şi pune-te cu picioarele pe pământ.

| wpetterssone a răspuns:

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

| StefanGGXX a răspuns:

Singura ta sansa e sa iti vezi de scoala si vei putea obtine o slujba buna.Trateazai bine, comportate frumos, dar nu trebuie sa ai ganduri rele.Cand vei ajunge sa ai o slubja buna unde vei castiga bine, te vor implora sa ii ajuti.Crede-ma considerai ca niste oameni cu care nu te intelegi dar care te pot ajuta uneori.Sa nu cumva sa te sinucizi.Asta e cel mai rau lucru din aceasta viata pe care poti sa il faci!