| Catalinagh a întrebat:

Am niste parinti..care lasa de dorit.cel putin asa zic eu, cu tata, nu prea vorbesc..mai mult imi petrec timpul cu mama..vesnica femeie care ma insulta si imi zice ca nu-s buna de nimic. Nu am dreptul la NIIMIC! si cand zic nimic..chiar nimic., mai nou ma duc la scoala fara bani, thinking ca mno. cica.n-am ce face cu ei. si nici macar un telefon nou n-a fost in stare sa-mi ia, bine..eu nu zic ca-i obligata laughing da mi se pare de-a dreptul stupid..adica..am avut 2 telefoane thinking ..pe care culmea..tot ea, la nervii ei de " diva" si-a cam varsat nervii pe ele.happy. stau si ma gandesc de ce **** m-o facut? numa de dragul acelui actbatting eyelashes? ..de inteles cu ea. nu ma inteleg de loc..viata mea se rezuma numai la carti si caiete. daca stau mai mult de o ora in continuu la PC, inecep sa tipe..si tatal meu..se baga si el intre certuri..si incepe sa tina bine inteles cu ea, eu de fiecare data i-am luat apararea mamei oh go on. in tot! ea de ce nu ma ajuta cu absolut nimic? ..recunosc ca.ii vorbesc si eu urat, dar la nervi mai mult..incerc sa tin in mine si tin in continuare..si imediat dupa ce iese din camera incep sa plang, chiar daca am vorbit sau nu..imi vine uneori pur si simplu sa mor happy. sau imi mai zicea replici " Mai bine ma. decat sa te fac ", tipa in continuu. ma cearta si tata tine cu ea oh go on, sa nu mai zic ca. o bucata de timp credeam ca-s schizofrenica, si cred in continuare..ca toate vocile de pe pamantul asta le aud.i-am zis problema asta ..si a ras, pur si simplu mi-a ras in fata!. Imi pare rau daca v-am plictisit.da, am vrut sa-mi pun si eu gandurile pe aici happy.
Intrebarea e :
Voi ce ati crede ca ar trebui sa fac, ca sa scap de tipete si urlete?

4 răspunsuri:
| itscloudyoutside a răspuns:

În legătura cu schizofrenia, nu înţeleg cum propria ta mamă a putut să râdă având în vedere că e o problemă serioasă. Îţi sugerez să mergi la doctor pentru un consult.

În al doilea rând, cu părinţii nu prea ştiu cum ai putea rezolva, pentru că şi eu sunt cam în aceeaşi situaţie ca şi tine, doar că la mine nu e chiar atât de serios. Cred că singura soluţie ar fi să îi ignori cât poţi tu de mult, cel puţin eu asta fac.

| Catalinagh explică (pentru itscloudyoutside):

Mama crede ca aberezhee hee..ca nu sunt schizofrenica si vreau doar s-o sperii, sau sa par " nevinovata".

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Catalina,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sory12 a răspuns:

Waw ce bine ne potrivimlaughing.Si eu i-am raspuns urat din cauza nervilor si m-a certat de numaasad, dar asta ee e mama mea si cat de rau ne certam tot o iubesc :X Dupa parerea mea ar trebui sa vb cu ei depsree problema asta si la le spui si tu ce ai pe suflet si pana la urma sa va inpacati:X Sfatul meu este cand uneori te enerveaza sa nu o bagi in sema ca fiecare mama exagereazaahappy cum estee a ta si a mea si alor mai multihappy