| BlackXS a întrebat:

Am 15 ani si as vrea sa-mi pun lentile de contact(cele colorate, fara dioptrii). Am vorbit cu mai multi medici si majoritatea mi-au spus ca nu imi afecteaza vederea, cativa mi-au spus ca e posibil sa nu vad foarte clar la inceput sau cand citesc. Voi ce stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Anca ce spui tu sunt doar mituri. Sigur ca pot fi purtate inca de la varste foarte fragede. Am citit intr-o care de medicina oftalmologica ca inclusiv bebelusii pot purta lentile de contact sub atentia parintilor.Si eu am 15 ani si port lentile de contact din ianuarie anul acesta si acum uit ca le port uneori. Sunt foarte comode si nu dauneaza deloc ochiului. Iar in privinta igienei lor nu este absolut deloc greu sa le intretii, trebuie sa le pastrezi intr-un recipient special (pe care eu l-am primit cand am cumparat lichidul special cu care le spal) cufundate in acel lichid, trebuie sa te speli foarte bine pe maini si sa te stergi cu un prosop care nu lasa scame (de preferat un prosop de bucatarie). Nu trebuie sa le speli cu apa de la chiuveta, nici sa pui in recipient apa de la chiuveta, inainte sa te machezi trebuie mai intai sa ti le pui in ochi iar and cand de demachezi trebuie mai intai sa ti le scoti, sa nu faci baie cu ele si nici sa dormi cu ele. Cam astea ar fi regulile si nu cred ca sunt foarte greu de respectat. Iar la lentilele de contact colorate regulile sunt aceleasi numai ca trebuie purtate mai rar decat cele de vedere. Cam asta ar fi tot. Din partea mea eu zic sa iti iei @BackXS.

5 răspunsuri:
| username_8290 a răspuns:

Am avut la 13 si nu am patit absolut nimic!

| kittycat_9803 a răspuns:

Eu stiu ca nu afecteaza in niciun fel vederea.

| Ronnie21 a răspuns:

Eu am avut lentile de contact( cu dioptrii) si uneori uitam ca le purtam. mie mi se pare foarte comfortabile si practice. Sfatul meu este go for it!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi eu știam că nu ai voie până la 18 ani. Și oricum este foarte greu să ai grijă de ele.

| 12345678 a răspuns:

Eu am 15 ani si vreau sa-mi iau lentile de contact pentru vedere dar un doctor mi-a zis ca trebuie sa am 18 ani ca altfel nu se poate si nu inteleg dc pentru ca multa lume sub 18 ani poarta lentile ce prostie iar din acelea colorate chiar ca are toata lumea