| AnonimMareMareMare a întrebat:

Salut.

Lentilele de contact colorate iti afecteaza sanatatea ochiului? Am dioptrie 0, 25 la un ochi si 0, 50 la altul, pe site de unde vreau sa le comand ma pune sa aleg o dioptrie la ele, dar nu pot una de 0, 25 si una de 0, 50, ci doar o singura dioptrie. Daca imi pun lentile fara dioptriile pe care le am la ochi, imi agravez vederea? Dar daca imi pun lentile cu 0, 25 la ambii ochi, desi eu am 0, 25 doar la unul, la celalalt avand 0, 50?

As vrea niste lentile colorate din acelea cu 90 de purtari sau eventual 365, punandu le dimineata si scotandu le seara, insa nu stiu daca imi agraveaza sau nu vederea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Si am dat peste 1000 ron, si asta prin 2003-2005. Adica cele mai calitative.

9 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Da, si cele colorate, care obtureaza din vizibilitate (ca si cum te-ai uita prin ceva colorat, asa vezi) Dar si celelalte, cu dioptrii. Am dat eu pe un set un kklau de bani, si nu le-am purtat decat o zi. Am aruncat tot de nervi. Nu vedeam cum trebuie. Am cerut socotala producatorului, pentru ca erau pe comanda. Mi-a spus ca la lentilele de contact n-au toate dioptriile, si ei confectiooneaza similar, dar uita sa mai spuna la clienti. Nici doctorul nu imi recomandase, mi-a zis clar NU, dar tot am luat. Nici macar nu stau unde la pui, se misca. E o inventie care acopera, teoretic, o nevoie. A celor complexati de ochelari. In realitate, iti strica ochii. Partea buna e ca producatorul se imbogatete pe seama naivilor

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sonia822):

Si de exemplu eu daca imi aleg exact dioptriile pe care le am la ochi tot ma va deranja?

| Sonia822 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Da, la mine scria ca pot sa le port maxim 8 ore si niciodata noaptea. Le simteam ca o bucata de cauciuc oarecare pe ochi. Problema era ca se miscau cand clipeam! Gandeste-te de cate ori clipesti pe minut..la mine de atatea ori se dadeau la o parte. Se inrosea ochiul, mi se sparsesera vinisoare d-alea rosii... Cand clipeam, parca mi se agata pleoapa superioara pe ele, nu se mai inchidea normal. Se forta sa se inchida. daca ai mai auzit asa ceva. Si nu vedeam, cumva vedeam mai inchis, mai putin luminos, plus ca nu aveau dioptriile mele, desi am asteptat 2 luni comanda. era f frustrant, pentru ca am simtit ca fac si tensiune oculara, ma durea in fundul ochiului, apoi pana seara n-a luat durerea de cap. Nu te poti concentra, nu poti face nimic. Colega de-a mea- avea alta marca, la fel, i se miscau. Si se incapatana sa le poarte, si mereu o vedeam cu ochii in sus, ca aia care sunt pe moarte, ca i se miscau la fiecare scuturare de cap. Si devenise si complexata, ca ii spuneau multi ca misca capul nu stiu cum. Am intrebat vanzatorul daca alea colorate sunt mai ok, si raspunsul a fost ``daca nu vezi cu astea, cu celelalte cum crezi ca o sa vezi?``

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sonia822):

Pfuu, super nasol. Poti sa mi spui de unde le-ai luat?

| Sonia822 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Din mall de la Optiplaza

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sonia822):

Ok, mersi mult

| Sonia822 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Eu aveam dioptrii cu subunitati. Si nici nu mi-am pus vreodata problema ca primesc altceva! Aveam atunci parca 2.25 si ma asteptam sa primes tot atat, ca erau pe comanda doar. Si acasa nu vedeam si nu intelegeam de ce. Cand m-am intors in magazin, si am cerut socoteala, asistenta mi-a spus ca producatorul nu face cu subunitati, ca au doar numere ``rotunde``. Dar eram prea mica si prea proasta p-atunci sa ma duc la opc

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sonia822):

Macar daca iti spuneau chestia asta dinainte. Uite asa iti strici vederea datorita unor idioti care nu justifica ce iti trimit acasa

| Sonia822 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Exact

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

Si am dat peste 1000 ron, si asta prin 2003-2005. Adica cele mai calitative.