| Lavinia20 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati si pe mine la niste probleme de fizica de clasa a 10sad am un prof de la care nu intelegi nimiccrying si in ora e foarte multa galagie.
1. Intensitatea curen tului electric printr-un fir conducator este "I". Aflati nr de electroni, n, care trece trece in timpul [semnul omega] pintr=o sectiune transversala a conducorului.Se cunoate sarcina electrica a electronului "cu[indice e]
I=3.2 m
omega=3 s

2. Aflati rezistenta unui fir de diametru D si masa m din cupru si densitatea d si restivitate(semnul restivitatii)
D= 2mm
m=4 kg
d=8.9 t/m[cub]
restivitatea=17.5 nomni*m

3. Consideram doua fire conductoare avand aceeasi masa, confectionate din materiale diferite si care au aceeasi rezistenta electrica. Primul conducator are restivitatea egala cu o fractiune din cea a conducorului 2, dar are diametrul sectiunii transversale de n ori mai mare dec at cel al conducorului 2. AQflati raportul densitatilor materialelor din care sunt confectionate firele conducatoare, d[indice2]/d[indice1].
f=0.5
n=2

Va rog mult ajutati-macrying nu stiu sa le faccrying pentru nca porfu` nu ne aexplicat nimic si chiar daca ar fi facut-o nu as fin inteles
va rog
macar 1 sau2crying
dau fundAAA]

1 răspuns:
| florinell a răspuns:

Si asta iti este tema?