| DjKamikaze a întrebat:

Am reactia chimica: N(indice2) + H(indice2) → NH(indice3)
Eu nu inteleg de ce dupa combinare imi da indice 3...imi poate raspunde cineva?

2 răspunsuri:
| Symonutzu a răspuns:

Dupa reactie deja se formeaza substanta dupa valente, deoarece H are valenta 1 si azotul are valenta 3 se pune indicele 3. Sper ca mai inteles.Succes.

| DjKamikaze explică (pentru Symonutzu):

Pai, nu prea am inteles exact, m-am uitat in tabel si azotul are valenta 3, 0 si H are 2, 1 ar trebui sa ma iau dupa tabel?
P.S.:In tabel valentele sunt langa substanta jos in dreapta?