| AnnaBebitza a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar un aparat digital, cam pana in 3-4 milioane.ce mi-ati putea recomanda? ceva bun.

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Scuze,dar cu banii astia nu iei nici macar un telefon cu camera de 5 mpx.Cauta in magazine.

| Maomau a răspuns:

Ia-ti un Nikon sau un Canon dar care sa aiba si zoom optic cel putin de 3x dar si rezolutie de peste 14 Megapixeli

| Mareacluj a răspuns:

Tu vrei un aparat pentru. poze de familie, unul compact. Din astea eu am 2, un nokon si un fuji. Nikon e la parintii mei, asa ca nu iti pot da detaliile exacte, fuji e de 14 megapixeli, 5Xzoom optic. Insa ce trebuie sa ai in vedere in primul rand la un aparat compact, nu e nici nr.de megapixeli (de ex.al meu Nikon cu 12 mega, faca poze mai bune calitativ decat fuji 14 mega), si nici zoomul digital. De altfel zoomul digital nu are nici o importanta, chiar daca multi cred asta si chiar daca pare ciudat, faptul ca ai mai multi megapixeli, poate afecta negativ calitatea imaginii (in principal la fotografiile facute in interior unde viteza ISO e mai marita). Important e totusi ca aparatul sa aiba macar 5 Mp.
Ce trebuie sa ai in vedere:
1. daca vrei sa-l folosesti si pt.peisaje, e necesar sa aiba un obiectiv relativ si ca sa nu intru in detalii pe care poate nu o sa le intelegi, este suficient sa gasesti scris pe el, pe undeva cuvantul "wide".
2.Mult mai importanta decit megapixelii este dimensiunea senzorului (nu are legatura cu Mp). E recomandat ca dimensiunea acestuia sa fie de 1/1.7″, si nu de 1/2.5″. Aceasta descriere nu o vei gasi scrisa pe aparat, ci doar in datele tehnice.
3.ce e iar important e zoomul optic. poate fi si de 3 si de 26 sau alta valori intre. este indicat pe aparat sub forma 3Xzoom sau 5 X zoom, adica numarul urmat de X zoom. Asta e factorul de multiplicare si cu cat e mai mic cu atat e mai bine pentru calitatea pozelor, cu cat e mai mare cu atat aberatiile cromatice devin mai vizibile.
4.deschiderea diafragmei e iar importanta. Nu iti explic acum ce e aia, insa o gasesti pe aparat sub forma 1:2.8-4.8, de ex. Al meu are 1:2.6-6.2. Adica cu cat e mai mica deschiderea, cu atat mai bine, daca gasesti cu 1:2.0- etc sau chiar cu 1-2.5 etc. si mai bine. Nu iti lua cu 1:3.2-etc, 3.2 e o deschidere prea mare.
5.stabilizator de imagine. asta e de doua feluri, digital si optic, incerca sa cauti stabilizator optic, insa la pretul de care spui cam greu sa le gasesti toate astea. Ideea e ca stabilizatorul digitl e apa de ploaie, daca gasesti cu stabilizator optic, e ideal. Asta e inscris pe el. Al meu din pacate e cu stab. digital, celalalt Nikon e cu stabilizator optic.
Si un sfat:
nu cumpara fara sa citesti bine caracteristicile, astea descrise mai sus sunt chiar importante!

| AnnaBebitza explică (pentru Mareacluj):

Buna.mi am luat pana la urma un Nikon coolpix L25...ce parere ai? ca u te pricepibig grin

| Mareacluj a răspuns (pentru AnnaBebitza):

E ok pentru.un aparat compact si cu privire deschiderea diafragmei, zoom optic, wide si ca megapixeli e ok. la marimea senzorului era ideal unul de 1/1.7" sau pana la 1/2.5", asta din cat stiu, are 1:3, insa, nu ai cum sa le ai pe toate la un pret nu f.mare.Dar, pe ansamblu e ok si iti doresc sa-l folosesti sanatoasa!