| RyGoLeTa a întrebat:

Buna!As vrea sa stiu cum s-a terminat al doilea razboi mondial,adica cat a durat si ce conflicte s-au incheiat intre tari.Multumesc!Funda!

Răspuns Câştigător
| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Ei bine,ar fi multe de spus,dar daca iti spun muuulte chestii copiate de pe net nu prea te vor ajuta! asadar, uite ceea ce vrei:
ei bine, a durat de pe 1 septembrie 1939 pana pe 2 septembrie 1945(6 ani)
a fost primul razboi neintrerupt care a durat asa mult.
Majoritatea istoricilor apreciază că Al Doilea Război Mondial a început la 1 septembrie 1939, odată cu invadarea Poloniei de către Germania, ceea ce a atras în conflict Franța, Anglia și Commonwealth-ul.
Uniunea Sovietică, ce anexase partea răsăriteană a Poloniei în 1939, a declanșat un război separat cu Finlanda și a fost, la rândul ei, atacată de Germania Nazistă, în iunie 1941. Statele Unite ale Americii au intrat în conflict în decembrie 1941, după Atacul de la Pearl Harbour.
Principalele teatre de război au fost Oceanul Atlantic, Europa Apuseană și Răsăriteană, Marea Mediterană, Africa de nord, Orientul Mijlociu, Oceanul Pacific și Asia de sud-est și China.
China se afla în război cu Japonia încă din 1937.

pai.cam atat. uite si un site unde poti gasi foarte multe chestii:
http://ro.wikipedia.org/......oi_Mondial

2 răspunsuri:
| Barbiiiiie a răspuns:

Uite citeste asta : http://www.opiniatimisoarei.ro/......28/03/2011
Si cred ca vei gasi acolo conflictele, Funda:*?