| wolfves a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce sa folosesc pentru transpiratie.
De obicei, transpir cand merg pe strada, in special cand sunt singura pentru ca merg repede si plus ca e si cald acum. Acasa, de obicei ma simt bine si poate chiar mi-e si frig cateodata de la geamul deschis.
Cand ma opresc din mers sau sunt intr-un mijloc de transport, simt ca imi curge transpiratia pe spate. Cand ajung acasa, tricoul e ud la subrat si putin pe spate, la fel si bustiera. Cateodata port un tricou doar o data, de obicei de 2 ori maxim apoi trebuie sa il bag la spalat.
Problema cea mai mare, pe langa cea prezentata pana acum, este ca miros urat pentru cei din jur. Nu stiu daca e de la perioada adolescentei, am auzit ca si bunica mea mirosea urat cand transpira (nu stiu daca inca e asa).
Am cautat pe net si niste remedii naturale, dar vreau sa stiu ce faceti sau folositi voi. Nu vreau ceva ce poate pata sau murdari vizibil tricoul in zona subratului. Momentan folosesc stick-ul black & white de la nivea si parfum j"adore (original, dar oricum simt ca de abia miroase dupa cateva minute, nu inteleg cum unele persoane inca miros a parfum cand trec pe langa ele pe strada. poate isi mai dau pe drum, chiar nu stiu). Poate daca stiti si cum sa fac mirosul parfumului sa reziste mai mult, nu vreau un parfum prea intens sa nu pot respira de la el. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Ai nevoie in primul rand de un deodorant bun anti-perspirant (nu roll on nici spray).
Sunt de la Nivea sau Lady Speed Stick (miros si bine).Iar de faza cu parfumul, nu are cum parfumul sa isi pastreze mirosul timp indelungat daca nu este unul bun sau original.Din punctele astea de vedere cu mirosul, cred ca nu folosesti produse de calitate.
Iar de faptul ca transpiri pe spate si in alte zone mai tare poate sa fie ceva normal daca este foarte cald si te-ar ajuta sa porti bluze largi.Asa permiti aerului sa intre plus ca nu se uda inestetic.
Daca tot nu este ok ia Transpiblock.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 40 de grade afara si te miri de ce transpiri. Ciudat.