| RorySan a întrebat:

Buna
As vrea sa va dati cu parerea si daca ati dori sa imi dati un sfat

Eu sunt o fata care nu poate spune nu.Dar incepand de astazi m-am saturat sa tot ajut si ce pricep in schimb cei care imi intorc spatele dupa ce ii ajut.
D exemplu pe o prietena de la scoala
-ne cunoastem inca din clasa a 7 acu sunt a 10 si mereu am ajutatu cu ce am putut si nu ne-am certat niciodata dar acum am inceput mereu sa ne certam,ea chiuleste de la ore mereu imi cere caietele,temele si eu mereu le dau si cand trebuie sa fie ascultata mereu o ajut sa ia nota de trecere, dar alta prietena mi-a spus sa nu o mai ajut atat sa o las sa ia note proaste ca sa vina la scoala. Cateodat ma mai enerveaza si pe mine ca tot ii dau temele si daca ea comenteaza la o prietena de-a mea normal a o ajut si ea incepe sa tipe la mine.
Chiar nu mai stiu ce sa fac
M-aam saturat sa zic incontinuu da si sa nu pot zice nu.Majoritatea colegilor din clasa imi cer tema(nu ma dau mare vreau sa va dati cu parerea doar)daca spun nu dupa imi este mila sa tot leo dau.

CE PARERE AVETI
VA MULTUMESC MULT DE AJUTOR

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hello.

Asa eram si eu acum 2 ani. Eu inca le dau temele dar nu ii ajut sa invete.

Eu de obicei spun ceva de genul "Da' ce sunt eu, profesor?"

Eu nu le dau temele din mila. Le dau temele pentru ca ei se simt bine daca fac asta si mie imi "moare" din concurenta. Daca ei nu isi fac temele atunci in scurt timp o sa ajunga cu mult sub nivelul tau si o sa se vada in teste deci nu-i mare lucru.

Da-le temele! Daca nu o faci o sa te considere cine stie cum... Este mai bine asa. Ei sunt fericiti, tu ramai fara competitie... toata lumea castiga.

Singurul lucru pe care trebuie sa-l uiti este aceasta "mila". Tu crezi ca faci un bine dar sincer, le faci un mare rau. Respectivii nu o sa ajunga niciodata la nivelul tau daca faci asta. *Nici macar pe aproape!*

Un 3 pentru tema nefacuta este un nimic pe langa un esec la bac!
Acum aia se mint singuri, iau temele de la tine dar la bac, cand o sa fie supravegheati ce o sa faca? O sa ceara subiectele de la vecinul?; P

Deci ai 2 variante :
Ori esti rea ca mine si le dai temele in continuare *ii ajuti sa se minta singuri*

Ori esti buna si le explici ca nu le dai temele pentru ca in felul acesta le faci un binewinking

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.
Devii asertivă.
Azi un nu, mâine un nu. Apoi tu, cât şi ceilalţi o să vă obişnuiţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel... Le dau temele de cele mai multe ori dar cand ma enerveaza nu le mai dau nimic laughing

adica e o diferenta intre "da-mi ba si mie tema fgm ca imi da 2" si "ba imi arati si mie cum ai facut la exercitiu asta? hai te rog, ca nu stiu cum sa fac"

Nu ii ajut la teste sau ascultari, mereu gasesc motive gen "ma auzea, nu puteam sa iti zic" sau "se uita numa la mine, scuze"

pe prietenii la care chiar tin ii ajut sa inteleaga sa si-o faca inainte, nu in pauza dinainte de ora. de exemplu am un prieten care de-abi de scotea media 5, pentru ca nu isi facea temele, nu pentru ca era prost, pentru ca la oral lua 7-8. L-am indreptat eu, ma mai duceam la el acasa, ii mai ziceam "hai sa facem tema la romana / mate" sau "ba hai sa facem temele acum sa ne scapam de o grija" sau uneori mai si minteam cu "vezi ca a zis profa ca cine nu are tema facuta ora viitoare primeste un 2", chestii de genu'.

Si am reusit sa-l indrept intr-un fel, acum o tine in 7-8 ca inainte, dar macar nu mai ia 1 si 2 din teme nefacute tongue

Deci daca zici ca prietena ta era chiar asa de buna, incearca sa ii explici, sa o indrepti tu.

Ceilalti care iti cer tema si care sunt doar niste colegi, lasa-i sa simta pe pielea lor ce inseamna un 2, sa vezi dupa aia cum isi fac temele de acasa tongue

sper ca te-am ajutat intr-un fel, bafta ^^