| daniela_9291 a întrebat:

Buna,azi la examen la mate la subiectul 3 ne-a dat o problema care suna cam asa: c) determinati h la care se ridica apa.(h=40 cm) eu am facut volumul prismei...este bine?

Răspuns Câştigător
| SmiiileXoXo a răspuns:

Si eu la fel, dar trebuia sa lasi asa, ca intreba doar cu cat mai creste volumul, eu aveam de gand sa adun cu volumul vazei, dar nu trebuia decat sa faci volumul unui cub si sa il inmultesti cu 4, ai facut bine :p

9 răspunsuri:
| SmiiileXoXo a răspuns:

La fel am facut si eu :p, da e bine dar dupa trebuia sa transformi cm aia in dm si din dm in litri, si iti dadea 4 litri, si inaltimea era 40 si ei au pus 3 litri, asa ca era 2 supra 3, daca o iei logic :p

| daniela_9291 explică (pentru SmiiileXoXo):

Si la c unde se introduc cuburi, cum ai facut?thinking eu am facut volumul cubului si am inmultit cu 4.

| IRanOutOfNames a răspuns (pentru SmiiileXoXo):

De fapt, intreba cu cati cm creste nivelul apei din vaza...

| SmiiileXoXo a răspuns (pentru IRanOutOfNames):

Stiu, dar ea se refera la b, nu la c.

| missmine a răspuns (pentru SmiiileXoXo):

In niciun caz nu era 2/3 sau 3/2 cum ai spus! trebuia calculat volumul celor tri litri apoi aflata inaltimea de acolo precum Dawn! daca ai scis asa e o mare...

| SmiiileXoXo a răspuns (pentru daniela_9291):

Si eu la fel, dar trebuia sa lasi asa, ca intreba doar cu cat mai creste volumul, eu aveam de gand sa adun cu volumul vazei, dar nu trebuia decat sa faci volumul unui cub si sa il inmultesti cu 4, ai facut bine :p

| daniela_9291 explică:

Volumul*

| Dawn a răspuns:

Deci, la c nu te intreba la ce inaltime se ridica apa, la b te intreba asta.
Pentru punctul b trebuia sa calculezi volumul apei in prisma, adica apa fiind 3 l = 3 dm cubi = 3000 cm cubi. Astfel V apei=3000 cm = Ab*h (h noua, pe care trebuie sa o afli), deci 3000=100*h =>> h=30 cm big grin funda>?

| Boca_Andrei_1997 a răspuns:

Nu ai facut bine. In textul problemei se specifica faptul ca in vaza se toarna trei litri de apa, si cum in prisma incap 4 l de apa, e logic ca prisma nu e plina si atunci inaltimea pana la care se ridica apa e 30 de cm. 40 cm ar fi fost doar daca prisma era plina!