| Ana206 a întrebat:

Buna azi mi-a venit ciclul si nu stiu ce sa fac ...nu am mama si mi-e rusine sa intreb alte rude va rog ajutati-ma. De cate ori imi vine.de cate ori trebuie sa port tamponul etc.va rog nu radeti

10 răspunsuri:
| BlueOctober a răspuns:

Absorbantul se schima 1 data la 4, 5 ore, iti vine 1 data pe luna assta daca nu ai vreo dereglare hormonala ceea ce ar fi normal la inceput,trebuie sa ai o igiena corespunzatoare,de exemplu fara apa fierbinte,doar calda\calduta. Fara ciocolata,cafea,cola inghetata, sau dulce, multe lichide, iar un ceai caldut de musetel e ideal.un ciclu normal dureaza intre 3, 4, 5,, 6 zile

| Fatamuntilor a răspuns:

IDEAL ar trebui sa intrebi pe mama ta.Nu-i nici o rusine in asta.In plus mama ta e OBLIGA sa-ti explice.
Mentruatia tine de regula intre 3 si 5 zile.Si se repeta la 26-28 si zile plus sau minus 2-3 zile.Adica iti poate intarzia sau veni mai devreme.Trebuie stiut ca menstruatia in primii doi ani va neregula, asa ca sa nu te sperii.
Tamponul il desfaci din ambalaj, dai hirtiuta care este pusa acolo si o lipesti pur si simplu pe chilot.De regula un tampon il tii 3-4 ore si mai mult in funtie de flux.Trebuie tinuta o igiena mai riguroasa in acele zile a organelor intime.

| Ana206 explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc mult! happy

| Ana206 explică (pentru Fatamuntilor):

Problema Angy este ca...din pacate eu nu mai am o mama si mi-e rusine sa intreb alte rude de ale mele dar multumesc pentru sfaturile primite happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ana206):

Cu drag, iubita! Si eu am pierdut-o de curand pe mama mea si stiu cum e.Dar daca mai vrei sfaturi, scrie-mi pe privat sau lasa id-ul tau tot acolo.
pup si noapte buna.

| navinia a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai mama trebuie să ii explice dar nu vezi ca a spus ca nu are mama?

| Fatamuntilor a răspuns:

Cateodata pe intenet primesti lucruri imprecise.Eu am povestit din experinta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Te contrazici singur.Tu zici sa caute pe net, apoi zici ca sunt sfaturi prostesti
Eu i-am zis ca si cum as sfatui propilul copil.
Dar chestia cu mama ii vrea binele, ai dreptate.

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Nu rade nimeni, draga Ana.
In lipsa mamei, roaga o prietena mai mare, o matusa, sa iti dea niste sfaturi.
De obicei cand simti ca se apropie momentul, sa ai mereu la tine tampoane si servetele intime.
Mai mult de atat nu stiu. laughing Sunt barbat, na.