| DeeaDizz a întrebat:

Azi prietenul meu cel mai bun mi-a propus sa iesim in oras cu un amic de-ai lui si cu iubita acestuia pentru a ne cunoaste mai bine. Eu de fel sunt foarte zapacita si uneori ma mai ia valul si azi in parc incepusem si eu sa glumesc, sa ma prostesc iar acel prieten al lui a incercat sa ma gadile si eu am inceput sa tip si incepusera sa glumeasca ca eu si colegul suntem impreuna si asa si eu am ras si le-am raspuns tot prin glume, dar toate astea pentru a mai destinde atmosfera si a-i face sa se simta bine. Si chiar credeam ca s-au distrat...dar cand am ajuns acasa am vorbit cu acel prieten si mi-a zis ca am facut glume proaste dar sincera sa fiu nu cred ca am jignit pe nimeni pentru ca toti au ras, ca cica le-am facut o impresie de ****, ca ma comportam ca o posedata, ca au zis ca am probleme la cap si a mai spus ca nu mai are ce sa discute cu mine decat "buna" si "pa" si sa ne mutam si din banca...si toate astea ca m-am scalambait putin straight face Eu i-am zis ca nu imi pasa, ca asa sunt eu de fel si daca nu vrea sa ma accepte, bine, si cand mi-a spus ca nu mai vrea sa vorbeasca cu mine i-am zis ca ma bucur ca asa am vazut si eu ce amic am. Nu inteleg de ce s-a ajuns pana aici adica recunosc ca uneori devin euforica si cam exgerez cu proasteala dar toata lumea se simte bine in preajma mea, nu mi-a zis nimeni pana acum ca sunt nebuna straight face Cum sa remediez situatia? sad

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate doar a intrat in joc ca sa nu faca situatia sa para penibila. In plus, poate el nu a vazut asa rau situatia dar din cauza a ceea ce s-a intamplat s-o si suparat prietena lui si s-or fi certat.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Atata timp cat aceia radeau, insemna ca se simteau bine.
Cel mai probabil s-a suparat intrucat nu stie de gluma. Unii pur si simplu nu suporta sa fie subiect de glume pentru cei din jur. Poate ca asa este si prietenul tau.
Intr-adevar, trebuie sa te controlezi dar nici sa fii stana de piatra cum vrea el.
Poate daca ii mai ceri o sansa? Cu toate ca nu cred ca o sa accepte...pare ciudat un pic acest prieten al tau.
Comporta-te sau incearca sa pari mai linisti-ta! Fa-l sa regrete ca ti-a spus asta daca nu il poti aduce inapoi. Poate ca asa o sa regrete ce a spus. Poate...

| pufulescu a răspuns:

Daca ai facut glume la modul general si doar te-ai hlizit, reactia amicului e exagerata. Poti sa ii spui ca nu are de ce sa se supere, ca te-ai distrat / simtit foarte bine si aveai un moment euforic, eu zic ca poti sa il convingi, nu e greu.
Daca insa ai facut glume DESPRE el, nu vad cum dregi situatia.

| doreal a răspuns:

Multi oameni pe la fata sunt cei mai "buni" prieteni ai tai, glumesc cu tine, si pe la spate te barfesc in ultimul hal. E foarte bine pentru ca ti-a spus asta, asa stii si tu cum sa iti alegi prietenii.

| fadnox a răspuns:

Keeep on staying high

| Rainmaker a răspuns:

Buna Deea!
Oare de ce trebuie sa remediezi situatia?
Daca asa esti tu, o fire comunicativa, vesela si sociabila, de ce trebuie sa devii o "acritura" asa cum si-ar dori unii? Multumeste-te ca ai constientizat acum si nu mai tarziu adevarata fata a "prietenului"tau care numai prieten nu se poate numi.Multi si-ar dori sa fie prieteni cu o fata ca tine.Constientizeaza ca relatia voastra nu are un viitor datorita "nepotrivirii de caracter" si priveste numai si numai inainte.