| Alesia1234 a întrebat:

Buna! Cam cat de tare doare un tatuaj daca vreau sa il fac pe o zona mai osoasa (intre sani)? Nu mi-am facut pana acum, dar am auzit ca pe os este mult mai dureros.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Conform site de mai jos pare destul de dureros.

https://www.healthline.com/health/body-modification/pain-tattoos-chart

Eu personal am unul pe spate pe coloana ( spre gat ) si pot spune ca nu a fost foarte dureros ( in cazul meu ). Mai dureros a fost pe antebrat spre cot. Daca poti fa-l pe totodata pentru ca daca il faci in etape, a doua oara este ceva mai dureros locul in care trebuie sa il continue ( acesta fiind deja "afectat" ). Ps: bea un paharel inainte, macar sa te distrezi!

| Alesia1234 explică (pentru dinaprilie):

Si eu ma gandeam sa-l fac pe coloana, dar e cam devreme pentru un tatuaj atat de mare.De baut as bea un paharel, dar am citit undeva ca nu ai voie sa bei inainte sa iti faci un tatuaj, din pacate laughing

| KrYpToCiD a răspuns:

SI eu sustin ce a zis @dinaprilie. Direct pe os, nu e o placere sa te tatuezi si nici sa dai jos tatuajul ( cum am invatat pe propia piele). Muschii si grasimea atenueaza foarte mult. Nu e dureros tatuatul in sine, ci faptul ca ai lovituri repetate pe aceeasi portiune de os. E ca si cand ai bate de 200 de ori la usa fara oprire. Si in privinta stergerii... in zonele osoase nu ai foarte multe vase de sange ca si in zonele musculare, si atunci ai nevoie de mai multe vizite ca sa scapi de afurisit.