| Alexandru0007 a întrebat:

Care e diferenta intre ironie si sarcasm? tot aud in jurul meu de sarcasm, sarcastic etc si cred ca se face o confuzie cu ironia. Am citit ambele definitiii, ironia e o batjocura usoara, sarcasmul e mai greu, usturator. Dar exemple nu am prea multe, cum faceti diferenta intre ele?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ironia este a râde împreună, a face haz de situație mai mult. Se face între prieteni care își permit să glumească despre cam orice. E un mod în plus de a te destinde și a uita de griji. Ceva de genul nu te mai considera așa important că oricum TOȚI suntem proști, adică și tu. Este în multe cazuri un sfat spus mai altfel de către prieteni. Ceva care să te readucă cu picioarele pe pământ atunci când nu ești autentic. Când una spui și alta faci. Când te plângi de niște chestii dar nu faci nimic să rezolvi problema pentru că de fapt îți convine.
Sarcasmul este atac la persoană, de cele mai multe ori făcând referire și la trecut. Când consideri că celălalt e un complet idiot, irecuperabil. Cam ce fac femeile cu soții. A doua cauză a divorțului. Prima e după cum se știe căsătoria laughing

| Drimmero a răspuns:

Ironia e spusa de oameni inteligenti care te inteapa asa mai fin, mai subtil,, iar sarcasmul e mai agresiv, mai nenorocit.

| Alexandru0007 explică (pentru Drimmero):

Da-mi exemplu de una si de alta

| Drimmero a răspuns (pentru Alexandru0007):

Ironie : ' Esti inteligent cand spui aceste prostii'

Sarcasm : ' Esti prea idiot pentru a intelege lucrurile'
Nu ma refer la tine,, daca la asta te vei gandi, sunt exemplele ce mi-au trecut in cap )))))))