| NoName0011 a întrebat:

ce inseamna ca este o fata "fosneata", am auzit acest cuvant si nu stiu ce inseamna?!

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Ai inteles gresit nu a spus ca este o fata "fosneata " ci a spus ca este o fata FÂȘNEÁȚĂ, fâșnețe, adj., s. f. (Fam.) (Fată, femeie) iute, sprintenă, neastâmpărată, vioaie. – Fâș1 + suf. -neață.

3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Fâşneaţă-neastâmpărată, iute, sprintenă, vioaie(despre o fată/femeie)

| Ana a răspuns:

Fasneata adica infipta, indrazneata, fara inhibitii... etc

mira
| mira a răspuns:

Se spune"fasneata", adica dezinhibata, cocheta, spontana in replici.