| Andraanda a întrebat:

ce inseamna daca visez ca ma violeaza cineva si apare intre timp mama la usa?

2 răspunsuri:
| Lime a răspuns:

Buna, uite ce am gasit:

Violul inseamna :

- atac la persoana, intimitatea ta este calcata in picioare de oameni cu marsavi, ai dusmani care pot dezvalui secretele tale - atrage atentia asupra unor experiente neplacute, traume ale trecutului care lasa inca urme, si pe care incerci sa le ascunzi, dar pot deveni si mai grave; dureri ascunse, amintiri dureroase, dramele propriei tale vieti, cele mai mari secrete ale vietii tale intime risca sa fie date in vileag, senzatia ca ai pierdut controlul asupra propriei tale vieti personale, cineva intra cu forta in intimitatea ta, te simti amenintat de pericole care atenteaza la onoarea sau imaginea ta.

Iar mama inseamna:

- in general situatii ce se cer analizate in profunzime, de la originea lor; de obicei mama din vis indica o atitudine personala pe care imaginea mamei o reprezinta. Visul poate fi interpretat in functie de relatiile pe care le aveti sau le-ati avut cu mama.
- daca in realitate mama este moarta - atrage atentia asupra unui eveniment din trecut de care depinde intr-un fel viata dv., nevoie de afectiune, insatisfactii emotionale, dor, lipsa unei protectii.
- daca mama este in viata, dar este departe - lipsa unui sprijin, deruta emotionala, teama de necunoscut, dorinta, dor, lipsa de afectiune.
- daca locuiti cu mama – confort, siguranta, protectie, incredere.
- daca in general va intelegeti bine cu mama –prietenie, incurajare, sprijin, calm, ocrotire.
- daca in realitate mama e prea exagerata si doreste sa va conduca viata sau nu va intelegeti cu mama – sufocare, nevoie de echilibru, dorinta de independenta, cautarea unei evadari dintr-o situatie frustranta.
- daca in realitate mama e rece si distanta - lipsa de afectiune, deruta emotionala, incapacitate de a exprima trairile, centura, reprimare a sentimentelor, insatisfactii sentimentale.
- daca in realitate mama e recasatorita – frustrari, gelozie, lipsa unui sprijin, sentiment de inferioritate, teama de abandon, marginalizare.
- daca in realitate mama e divortata – insatisfactii emotionale, incapacitatea de a avea relatii bune cu ceilalti, lipsa unui sprijin, nevoia de a va descurca singur, independenta, situatii frustrante din trecut.
- daca in realitate mama e vaduva – singuratate, insatisfactii emotionale, lipsa unui obiect al grijii dv.
- daca in realitate e mama vitrega – repulsie, respingere, inacceptare, o fateta a personalitatii pe care nu o agreati, posesivitate, teama de a pierde ceva drag, dezechilibru emotional, teama de abandon, intransigenta, intoleranta, complex de inferioritate, lipsa de afectiune sau incapacitate de exprimare a emotiilor.

Sper ca te-am ajutat!

Bye

:*:* pup

| raisa1993maria a răspuns:

Aoleu ce intrebari puneti, acum sincer cat de sigura esti de raspunsurile noastre? cauta pe net daca vrei sa afli, e un vis, bine ca nu s-a intamplat in realitate!