| anonim_4396 a întrebat:

Buna,ce inseamna taxa de licenta la facultate? este taxa de studii? adica facultatea este cu plata?

Răspuns Câştigător
| arysa a răspuns:

Am inteles eu gresit: este suma pe care trebuie sa o platesti daca la admitere te repartizeaza pe locurile cu taxa. Insa poti sa intri si la buget(nu platesti nimic) in functie de locurile care sunt sau de cei care se retrag. facultatea are un numar de locuri pentru buget si un numar pentru taxa. Sfatul meu este sa te lupti sa intri la buget.

3 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Acum depinde si de facultate. La facultatea mea trebuie sa platim 500 Ron ca sa intram in licenta si suma asta o platesc si cei de la buget si cei de la taxa(sincer mi se pare cea mai mare prostie sa platesti ca sa poti sa-ti dai licenta dar...traim in Romania si totul e posibil).

| andrandrandra a răspuns (pentru arysa):

Bunaa...la facultatea care vreau eu sa dau scrie : tace de licenta 4100 lei /an

| naamahx a răspuns:

Buna, licenta este urmatoarea treapta dupa ce termini facultatea, si da, trebuie sa platesti. Pentru admiterea la facultate ai doua optiuni: cu taxa sau la buget. Daca ai o nota mare de admitere la facultate ai sanse sa intri la buget, adica iti plateste statul studiile.