| blackboss a întrebat:

Ce intelegeti voi si proverbul,, Cine are curaj, reuseste intotdeauna."? Puteti da si exemple din viata voastra? FUnda

3 răspunsuri:
| MiruD a răspuns:

Iti explic prin exemple din viata mea.
Mi s-a oferit sansa sa plec intr-un alt oras sa lucrez ca si receptionera.
Eu nu am mai lucrat in viata mea. Si pentru prima data imi era rusine, stii cum e!
Dar datorita curajului, am mers, si am lucrat multi ani la acel hotel. Si acum astept sa ma sune sa merg, pentru ca va incepe sezonul de vara si au nevoie de mine.
Si in orice situatie iti trebuie curaj ca sa urci cat mai sus!

| Barbu_Adita_1994 a răspuns:

Eu prin asta inteleg ca trebuie sa am curaj sa-mi spun opiile si ideile.

Intamplare: La Footbal junior 2011-2012 echipa mea era in semi finala in care un fundas avea rosu si nu putea juca, domnul antrenor la pus pe un baiat sa il schimbe, dar eu i-as spus ca trebuie sa schimbam formatia din 4-4-2 in 4-2-3-1(eu atacant) si sa-l puna pun alt baiat bun prieten de al meu ca eu stiuam cum joaca si stiam ca e perfect pentru meci. Formatia propusa de mine a fost buna am ajuns in finala si am pierdut cu 2-1(eu un gol) si in semi finala am vastigat cu 3-1( un gol eu si o pasa, si prietenul meu propus de mine tot o pasa )

| TinaDeea a răspuns:

Buna.
Se refera la faptul ca trebuie sa ai curaj in viata ( mai ales sa vorbesti liber, nu sa fi "mutală" ca minebatting eyelashes ). Pentru ca in zilele noastre trebuie sa ai tupeu (nu chiar tupeu din acela jegos) ca altfel nu te aude nimeni.
De exemplu, la scoala (sunt clasa a X a ) in octombrie ma duceam cu o colega sa fumeze (cea mai proasta alegere a mea), nu stiu daca a facut'o intentionat, dar mi-a dat sa-i tin tigara sa-si aseze hainele (cica). Directorul iasa in curte si aceasta il vede si fuge lasandu-ma acolo. Directorul (fiind mai batran) vine la mine si ma ia la intrebari... nu mai stiam ce sa zic, am incremenit toata. Nu i-am spus ce se intamplase de fapt, era foarte pornit pe mine, chiar daca incercam nu avea rost, mi-a sunat parintii si m-a exmatriculat 2 saptamani de la scoala. Pentru ca am tacut ca proasta am fost pedepsita 1 luna doar scoala si acasa...
Daca aveam curaj sa-i spun poate nu se intampla nimic...
Sper ca te-am ajutat happy Pupa kiss