| elenamarya122 a întrebat:

Buna! Ce părere aveți despre,, Liceul Teoretic Tudor Vladimirescu ‘’ profilul real din București? Sau ce părere aveți despre el in general? Copii de acolo învață ok sau sunt prosti bâtă? Cu ce medie se intra și cum sunt profesorii? laughing

Răspuns Câştigător
| rumi36 a răspuns:

Se intra cu peste 8
Am inteles ca profesorii sunt foarte severi,de elevi nu prea stiu nimic, acum depinde si ce fel de persoana esti tu.
Orice ai face, te rog, nu pune pe lista Colegiul Tehnic Dimitrie Leonida, e varza.

1 răspuns:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, nu cunosc personal liceul respectiv, dar o sa îți vorbesc strict dintr- o alta perspectiva.
Nu înseamnă că dacă un liceu nu are media 10, nu este bun sau că fiecare copil face ce vrea, iar profesorii au intrat acolo ca prin " noroc".
Este foarte urat sa ii numești pe alții " prosti bata", doar pentru ca asa le-a fost norocul când au dat examenul, sau ar trebui sa ai în vedere și faptul ca dacă ai norocul sa pici pe subiecte, ok, dacă nu, nu și că în acel moment intri în stres și te gândești la mii de răspunsuri pe care le poți da, în maxim 2 orehappy
Elevii de clasa a 8 a dau nota " liceelor " pentru ca ghici ce?
Media unui liceu se schimba an de an, fie scade cu câteva sutimi sau mai mult, fie creste.
Plus faptul ca mulți au rămas nerepartizati anul trecut tocmai pentru ca chiar dacă aveau 9, 95 spre exemplu, au venit altii cu câteva sutimi mai mult și le au luat locul.
Asta se întâmplă când te crezi prea bun " lasă că sigur intru cu media asta" și nu pui suficiente licee, chiar și pe alea " mai proaste".

Și da, sunt șanse ca într un liceu de 6-7 să se facă școală mai multa, pentru ca profesorii pot sa devina mai stricți și muncesc mai mult cu ei pentru a se pregăti pentru bac. ( cu recapitulari frumos)
Iar colectivul sa fie chiar fain.
Și poate cu timpul o sa evoluam și nu o sa ne consideram atât de deștepți doar pentru niște note care nu reflecta inteligenta.
Poți sa ai 9-10 pe linie dacă nu te descurci în viata cum se descurca unul de 6-7.