| natalia_5717 a întrebat:

Buna!
Ce parere aveti despre persoanele care locuiesc in zonele rurale?
La mine in clasa este o fata care a venit din provincie si majoriatea colegilor mei o desconsidera desi e una din cele mai bune eleve din scoala.
Din punctul meu de vedere cei din zonele rurale sunt mai inteligenti decat cei din zonele urbane(bineinteles ca exista si exceptii). Voi ce parere aveti?happy

Răspuns Câştigător
| prettyodd a răspuns:

Si eu am unii colegi din zonele rurale cu care ma inteleg foarte bine. Este adevarat, la inceput majoritatea ii eticheteaza drept "tarani", desi mi se pare absurd.

Intr-un fel ai dreptate, cei din zonele rurale sunt mai inzestrati din punct de vedere al inteligentei fata de cei din zonele urbane. Probabil ei sunt mult mai motivati sa invete, sa isi dezvolte unele abilitati, sa isi asigure un viitor si poate si din cauza problemelor financiare considera invatatul a fi o solutie.
happy

25 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu cred ca este important de unde este acea fata. Daca ea este o fata desteapta si simpatica colegei tai nu ar trebui sa tina cont de unde este ea.big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt copii invatati de mici sa munceasca, respectuosi, cei ce o desconsidera sunt si vor fi oameni de nimic.Viata v-a demonstra ca ea, prin munca ei v-a ajunge unde doreste.

mariana
| mariana a răspuns:

A fi "taran" in expresie inseamna ca, nu prea stii sa te porti cum se cuvine si de aceea se si foloseste acest cuvant ca "eticheta" pentru cei cu un comportament neadecvat.
Cazul relatat de tine este comun pentru ca, multi tineri din mediul raural invata la oras pentru ca la sate, de regula, nu prea sunt scoli de toate nivelele. Acest lucru nu-i fac inferiori noua care traim la oras. Si eu am origini rurale, intrucat in certificatul de nastere scrie ca sunt din comuna... Chiar daca, din mica copilarie, am trait la oras, acest lucru nu inseamna ca, imi dau aere fata de locuitorii satelor. Asa cum ti s-a raspuns deja, tu trebuie sa lupti pentru colega ta, cu celilalti din clasa, pentru a le expilca faptul ca, acest lucru nu este negativ si nu ar trebui sa conteze atunci cand aceasta fata dovedeste ca este desteapta, muncitoarre, cu un comportament adecvat si nu se da "mare" chiar daca are rezultate bune la invatatura.
Omul nu trebuie catalogat dupa lucrurile ce nu depinde de el ci, dupa ceea ce face, cum gandeste si mai ales dupa cum se comporta in societate, in scoala, la locul de munca, in familie si desigur cu toti oamenii cu care intra in contact.
Acei colegi care o desconsidera, nu prea au calitati si ar trebui ca tu sa stai departe de ei, pentru ca acestia inca nu sunt suficienti de maturi pentru a intelege omul in profunzimea lui ci, ei se iau dupa aparente si acestea le scot din context. Apreciez gandirea ta si te felicit ca, la varsta frageda pe care o ai, gandesti asa matur si te intereseaza cei in mijlocul carora traiesti si le iei apararea celor nedreptatiti. Felicitari si tine-o tot asa si vei deveni o tanara remarcabila.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In curand ruralul va castiga locuitori. Este mai liniste, este mai frumos si copiii cresc natural si mai bine decat intre betoanele oraselor.
Colegii tai nu stiu sa aprecieze un om. Nu conteaza cine de unde vine ci calitatea lui de om. Poti sa stai in buricul targului daca tot mitocan esti.
Ma bucur ca tu nu gandesti ca si ei si sa nu uitam ca noi toti ne tragem de la tara...

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Roata, cat e de patrata, se intoarce.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Sunt persoane normale, la fel ca cei din zona urbana numai ca ei au crescut cu munca de la tara si sunt obisnuiti cu ea.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu stiu daca sunt mai destepti, dar stiu sa munceasca, stiu sa aprecieze, stiu sa lupte. Au invatat sa faca toate astea in mica copilarie si e ii apreciez pentru asta.
Au mult bun simt si sunt respectuosi. Bravo lor!

| ioanaa a răspuns:

Sunt oameni ca si noi, foarte muncitori si invatati cu greul. Poate ca nu stiu ei asa multa carte, dar sunt niste oameni de care avem nevoie si trebuie apreciati.

| greg a răspuns:

Totul depinde de persoana.Nu ma iau dupa rural sau urban.Nu m-am luat niciodata, nici in liceu chiar daca eram neboonatic

| DenissaDeea a răspuns:

Niste persoane normale, unele persoane sunt putin mai timizi, dar se descurca in orice situatie, invatatii cu munca.

| yoannah a răspuns:

Cred ca cei din zonele rurale sunt al fel ca cei din zonele urbane...
Doar ca au mai putine fite,... unii...

| anonymus_1825 a răspuns:

Nu e vina lor ca s-au nascut la tara, nu? fiecare are competentele lui, plusuri si minusuri. Pana nu cunosti mai bine o persoana, nu ai de ce sa o etichetezi. Asa ca cei ce fac asa ceva, sunt de fapt cei ce trebuie sa isi faca o autocaracterizare si sa se desconsidere.

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Eu sunt dintr-o zona ruralabig grin

| iiirrriiisss a răspuns:

Ai dreptate, exista oameni mai destepti in zona rurala decat in cea urbana, dar hai sa nu generalizam. N-am nimic cu oamenii care locuiesc la tara, dimpotriva traiesc intr-un mediu mult mai putin poluat ca noi si nu-si ocupa timpul cu prostii asa cum facem majoritatea dintre noi. Si in legatura cu desconsideratul, am avut si eu colegi din zona rurala si niciodata n-am auzit vreo jignire la adresa lor, nici in fata si nici pe la spate, dar cu siguranta sunt foarte multi oameni carora le place sa-i desconsidere si asta pentru ca nu suporta ideea ca un om dintr-un mediu mai sarac (ca sa spun asa) poate mai mult decat ei.

| RamonaMn a răspuns:

Sunt mai destepti pentru ca ei nu au ocupatii ca noi: Tv, calculator etc.Sunt crescuti pe principiul: "Invata ca sa nu ajungi ca noi, la sapa de lemn".

Nu ar trebui sa facem rasism.Pana la urma sunt la fel ca noi.happy

| diavolitza a răspuns:

Eu locuiesc la tara. dar la liceu am mers la oras... bine pot spune ca eu vin dintr-o familie mai buna si am avut si acasa posibilitati internet telefon cablu o casa mai putin modesta si nu mi-a placut niciodata munca big grin parintii mei au facut multe eforturi. cand am mers la oras la liceu nu am avut probleme de integrarehappy si mi-am dat seama ca viata nu e prea diferita. bine pentru cei cu mai putine posibiltati poate e mai diferit cat despre fite nu prea e adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| realitate a răspuns:

Eu sunt din bucuresti si ce inseamna sa vina cineva din alta parte ia spune-le la colegi tai ce faceau daca erau si ei in locul iei.nici noi nu suntem bine veniti mai peste tot toti incep uite bucuresteanu ce arfe are asta e dar zi lu amica ta sa fie tare si daca are si vb pentru ei sa le inchida gura perfect dar sprijino si tu moral

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai gandeste-te ca marii poeti(de ex: mihai eminescu) si prozatori s-au nascut in zone rurale si am ajuns sa-i studiem in scoli...
Asa ca nu conteaza de unde provine, ci ce are in caphappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca eu stiu ca cei din zone rurale sunt mai inteligenti, ca cunosc pe cineva, si trebuie sa ne intelegem bine cu ei si sa-i admiram ca ei oricum pot fi suuuper misto cu tot ce vrei, doar trebuie sa-i cunosti ca pe un prieten, asa ca ar fi misto sa va intelegeti bine...va pup si salut-o pe "taranca" si spune-i ca are un fan... te pup...big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca eu stiu ca cei din zone rurale sunt mai inteligenti, ca cunosc pe cineva, si trebuie sa ne intelegem bine cu ei si sa-i admiram ca ei oricum pot fi suuuper misto cu tot ce vrei, doar trebuie sa-i cunosti ca pe un prieten, asa ca ar fi misto sa va intelegeti bine...va pup si salut-o pe "taranca" si spune-i ca are un fan... te pup...big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca eu stiu ca cei din zone rurale sunt mai inteligenti,ca cunosc pe cineva,si trebuie sa ne intelegem bn cu ei si sa-i admiram ca ei oricum pot fi suuuper misto cu tot ce vrei,doar trebuie sa-i cunosti ca pe un prieten,asa ca ar fi misto sa va intelegeti bn...va pup si salut-o pe "taranca" si spune-i ca are un fan....te pup...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca eu stiu ca cei din zone rurale sunt mai inteligenti, ca cunosc pe cineva, si trebuie sa ne intelegem bine cu ei si sa-i admiram ca ei oricum pot fi suuuper misto cu tot ce vrei, doar trebuie sa-i cunosti ca pe un prieten, asa ca ar fi misto sa va intelegeti bine...va pup si salut-o pe "taranca" si spune-i ca are un fan... te pup...big grin

| ciorex a răspuns:

Nu toti din zonele rurale sunt'tarani'. De fapt poate unii sunt mult mai bogati decat multi oraseni, au vile si tot ce le trebuie.Aici depinde de colegii tai.Parerea mea k ei vor sa se afirme...doar se cred mai destepti, sunt oraseni nu?

sigur saraca fata se simte cam prost, lasata pe din afara. Apropie-te tu de ea daca nu esti de aceeasi parere cu, colegii tai.Sigur ii va prinde bine o prietena

| adrian_4099 a răspuns:

Da Melina, ai perfecta dreptate, mediul si alimentatia naturale (pentru ca asta presupune mediul rural, nu?) favorizeaza cresterea inteligentei. Fireste ca sunt si exceptii, in sensul ca nu doar mediul rural asigura un nivel bun al IQ-ului, mai sunt si alte componente. Dar sa nu uitam ca cele mai mari valori umane, in multe domenii au avut origini de tarani (in cel mai bun sens al cuvantului)!