| DuTzA_5057 a întrebat:

Ce pot sa va spun? M-am saturat, simt ca nu mai pot toate astea. Tatal meu este alcoolic de vreo 2-3 ani, insa atunci nu ma puteam plange de el deoarece nu era asa de rau.Insa acum este foarte rau in fiecare zi trebuie sa aud tipete, injuraturi, amenintari.Simt ca lumea mea se prabuseste cu totul si cel mai tare imi pasa de mama mea care ii suporta toate aberatiile. Mi-e rusine si de rude si de cativa vecini.Nu mai pot, urla tot timpul si il aude toata strada.Colegii mei nu prea stiu despre asta, deci nu am la cine sa ma descarc cu adevarat. Mi-ar conveni parca ca mama sa divorteze sau sa sune la politie sa faca o reclamatie, dar ea nu vrea mai are credinta inca ca isi poate reveni.Eu nu mai suport uneori imi vine sa sar la el sau sa plec de acasa. Mi-as dori asa de mult sa am o familie unita si iubitoare unde sa fie liniste si caldura.Am o mama extraordinara dar, un tata alcoolic.Pe de o parte il urasc pentru tot ce ne-a facut dar pe cealalta parte il iubesc enorm deoarece stiu ca e un om bun cand nu bea.Ma tem pentru el, a fost la medic si medicul i-a dat tratament ca sa nu mai bea si deja are ceva la ficat. Dar nu vrea sa inceapa tratamentul si tot bea in continuu.Macar de ar avea motive, nu inteleg sunt confuza si sunt de 12 ani jum.Simt ca nu mai suport as vrea sa inceteze totul. Ce pot sa mai fac?

9 răspunsuri:
| PurpleLadybug a răspuns:

Sa fiu eu! Cand am citit povestea ta mi-am amintit detaliu cu detaliu de povestea meastraight face. Incearca sa vorbesti cu tatal tau cand este treaz. Nu cred ca te va asculta, chiar daca pe moment tine la parerea ta, cand va bea din nou nu'si va mai aminti in totalitate asta. Daca el nu a dat niciodata in tine, ai curajul sa vorbesti si ceva mai serios, mai atre cu el, atunci cand este pus pe cearta. Chiar daca plangi, spune'i exact ce simti pe moment, pentru ca daca chiar te iybeste, si este un tata asa bun cand nu bea, chiar ii va pasa si se va retrage, chiar daca nu'i va trece de tot. Eu tatalui meu i'am spus cu lacrimi in ochi cand o certa pe mama, am inceput sa tip la el si i'am spus ca daca as fi avut un sot ca el, as fi divortat cu ani in urma. Convinge'o pe mama ta sa depuna divort, apoi se poate spovedi, iar Dumnezeu o va ierta, pentru ca nici El nu ar vrea sa vi se intample asa cevahappy. Chiar daca nu aveti pe moment unde va duce, cred ca bunica ta o sa va primeasca, sau oricum va veti descurca. E greu, intr'adevar, mia ales pana se incheie divortul, dar e mult mai bine sa fie liniste in casa. tu cu mama ta il veti putea vedea oricand. Si asta va va apropia mai mult, dar desigur, nu vreau sa te sperii, va fi mult mai greu. Dar repet. va veti descurcahappy. poate ca mama ta se gandeste ca tu vei suferi enorm fara un tata. Convinge'o ca tu suferi mai mult cu el in starea asta decat fara el, incearca sa o faci sa inteleaga ca nu e niciun pacat. La casatorie spune ca vor fi impreuna la bine si la rau, se vor iubi si se vor respecta. Nu mama ta pacatuieste, ci tatal tau. Spune'i ca uneori iti vine sa fugi de acasa si ca in afara de ea, nu ai cu cine sa vorbesti despre toate astea. Spune'i ca te afecteaza la scoala (daca este adevarat). De ex, anul trecut, cu o zi inainte de teza unica la matematica tata a fost baut si a facut accident. De frica n'am fost acasa. cand au venit rezultatele la teza s-a vazut schimbarea. 10 media, 6 teza, ceea ce nu e in regula. Nu am putut sa scriu nimic pe foaia aia, nu stiu cum am reusit...acum pentru asta nu mai pot intra la liceul pe care il vreay... si toate se leaga, si asa va fi intotdeauna. Nu va stricati viitorul pentru ceva ce nu merita. Ai incredere in mine. Daca vrei mai putem vorbi si pe messenger, avand in vedere ca si eu am trecut prin aceleasi lucruri happy
Aveti grija de voi :*

| medgirl a răspuns:

In primul rind, zic sa stai sa reflectezi...si sa te linistesti, asa este, in orce familie exista probleme...cu timpul, vei creste te vei obisnui cu asta, insa acum la virsta ta e foarte greu.Incearca impreuna cu mama ta, sa vorbiti cu el, insa sa vorbiti in asa fel ca sa ajungeti la inima lui si sa-l convingeti sa lase bautura pentru voi, sa va demontreze prin asta cit de mult tine la voi.Cred la fel ca trebuie sa vorbesti cu cea mai buna prietena a ta, pentru ca daca o sa te descarci, poate o sa mai uiti de asta, daca nu ai una. poti vorbi cu mama ta, sint sigura ca va gasi cheia pentru a te incuraja.
Incearca sa nu te mai gindesti la asta, macar o zi, doua si crede-ma te vei simti mai bine!
Bafta!

| elizasedai a răspuns:

Oki. asculta si eu am trecut prin acelasi lucru (fix acelasi) tatal meu venea tot timpul beat acasa injura ameninta etc etc... in fine, singura cale e ca mama ta sa puna piciorul in prag (asa a facut si a mea). daca aveti bautura alcoolica in casa iti propun sa o arunci pe toata cand tatal tau nu este acasa si cand acesta va ajunge acasa pot sa pun pariu ca se va culca (asa fac toti, cred). Ar fi bine totusi ca voi 2 sa plecati la o ruda pentru 2-3 zile ca sa nu faca urat... si poate asa isi va reveni. Daca nu merge, si daca mama ta are destul curaj sa il infrunte pe tatal tau dar daca nici asa nu merge ar putea iesi foarte rau. Oricum incearca sa faci prima ideewinking. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| pyma a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, stiu ca este foarte dureros ce ti se intampla. Te sfatuiesc sa vorbesti cu tatal tau cand este treaz, sa-i spui tot ce ai pe suflet, chiar daca iti este rusine, pentru ca in momentul ala nu il vezi pe omul alcoolic care te face sa suferi, ci il vezi pe tatal tau, pe care il iubesti si il respecti. Dar el trebuie sa auda de la tine cat de mult te distruge viciul lui, si poate asa o sa se schimbe. Este foarte greu, dar merita sa incerci. E traumatizant pentru tine sa taiesti asa, mama ta ar trebui sa faca ceva, sa vorbeasca cu el, sa-i ofere sprijin ca sa se lase de bautura, sa il convinga sa mearga la dezalcoolizare, orice, numai sa nu astepte sa se rezolve totul de la sine, pentru ca nu se va intampla asta, ci o sa fie mai rau, ar putea deveni agresiv cu voi... Vorbeste cu mama ta, spune-i ca tu esti doar un copil, datoria ei ca mama este sa faca ce e mai bine pentru tine, sa te protejeze in primul rand pe tine, nu pe el. Iar daca el nu vrea sa se vindece, orice ati face sau i-ati spune voi, cel mai bine ar fi sa divorteze. Esti mica, nu e vina ta ce ti se intampla, nu ai cum sa rezovi tu problema asta, mama ta este adultul, ea trebuie sa-si infrunte problemele, nu sa fuga de ele, nu cand are un copil care plateste pentru lasitatea ei. Nu o spun ca pe o insulta, departe de mine acest gand, dar stiu cum este sa traiesti rugandu-te ca tatal tau sa nu mai vina acasa, decat sa vina beat si sa faca scandal. Sper sa fie bine, meriti sa cresti intr-o familie frumoasa, fericita.

| madagascar a răspuns:

Poti face tu o plangere, asta daca vrei ceva legal, dar daca bea trebuie sa existe o cauza, incearca sa ceri ajutor rudelor tale sau in cineva care ai incredere daca mama ta il suporta asta nu inseamna ca trebuie sa treci si tu prin asta, incearca sa o convingi pe mama ta sa ia o decizie, ca iti face rau, sa ai grija de tine

| madychan95 a răspuns:

Pai trebuie sa vorbesti cu mama ta si sa-i explici cat de rau iti face faptul ca traieste cu acest om si sa o convingi sa faca ceva in sensul asta... exista politie, puteti merge la bunicii tai, nu ai ramas fara speranta.Eu una cred ca nici o femeie nu trebuie sa stea cu un barbat care da in ea.Am mai auzit lucruri de genul asta, cand un barbat isi bate sotia, iar ea spune ca il iubeste si ca din acest motiv sta cu el.Cum poate mama ta sa reziste? Eu cred ca mama ta vrea doar sa nu iti faca rau daca destrama familia, dar ar trebui sa vorbesti deschis cu ea despre asta si sa ii spui ca nu iti e bine.
TE ROG FRUMOS SA DISCUTI CU EA SI POATE IMI TRIMITI SI MIE UN MESAJ SI IMI SPUI DACA E BINE! Daca nu, poate mai vorbim si gasim alta solutie...

| DuTzA_5057 explică:

Bine, mama mea stie ca nu mai pot si mi-a explicat ca nici ea nu mai poate, ideea e ca mama mea e foarte credincioasa si nu vrea sa divorteze, spune ca asa e un pacat sa ceva de genu si in plus daca tot as bate-o la cap, ca nu mai pot ce s-ar alege de ea? nu stiu eu stiu ca Dumnezeu are un plan cu noi insa de ce alti nu sufera deloc si altii cat 40 la un loc?

| DuTzA_5057 explică:

Aa, oricum mersi sper ca prietenei mele sa ii fie de folos raspunsurilehappyea a postat aceasta intrebare, oricum ea va multumeste f mult ca ati ajutat-o, o sa incerc sa o ajut si eu in legatura cu problema eihappy