| Denisaaaaak a întrebat:

Tatal meu a lovit-o pe mama mea, ce sa fac? Se cearta foarte des.
Cum sa ii spun mamei sa divorteze deoarece nu imi mai suport tatal din motive intemeiate?

Răspuns Apreciat de Editori
| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Recent am descoperit și eu o pagină web numită WOMEN'S SAID. Presupun că bănuiești despre ce este vorba. O să te informez mai întâi că există un număr de telefon la care mama ta poate suna atunci când are parte de violență din partea tatălui tău, cu un simplu telefon reușind să fie fie consiliată și de asemenea să i se ofere un adăpost alături de copil până vor reuși să găsească anumite soluții pentru situația în care se află, ea putând fi însoțită și în tribunal de această asociație: 1800 441 900, tariful este gratuit.
Poartă o discuție cu mama ta și pune-i în prim plan faptul că poate fi ajutată oricând.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este problema lor.

| darrio2007 a răspuns:

Alo, Cadaverica, daca nu iti place ce am raspuns, nu jigni. Am trecut prin divort si copilul nu trebuie sa stie problemele pe care le am cu sotia sau viitoarea fosta sotie. Va fi afectat toata viata. Asa ca taci!

| darrio2007 a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa gandesti altfel. Mai ales ca jignesti prea usor. Nu te intreb daca ai copii, ca nu ai. Nu cred ca ai vrea sa fii in situatia, cand copilul tau, daca il vei avea, te va judeca pentru anumite greseli pe care le faci in relatia ta cu cel cu care iti imparti binele si raul.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru darrio2007):

Hai, mai da niste 'nefolositoare'. laughing
E de datorita parintilor sa pastreze echilibrul in relatie pentru binele copilului! Nu e vina nimanui ca ei sunt prea egoisti si se gandesc doar la problemele si nemultumirile lor, iar pe ultimul loc is puse copilul si dezvoltarea sa. Toata cearta si violenta vine din lipsa de intelepciune, egoism si dezechilibru.
Daca respectivii parinti imaturi si indecisi au probleme de natura emotionala, sa si le rezolve in particular, nu in fata odraslei. E normal ca un copil care e expus violentei sa doreasca un trai in alt mediu, sa ii fie oferite conditii mai bune.
Inainte sa faci un copil trebuie sa TE cunosti, sa iti cunosti bine partenerul si ceea ce vrei de la viata, ceea ce poti oferi. Prioritatile se schimba un pic odata cu aparitia unui nou suflet.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Spune-i că suferi din cauză că-i vezi certându-se.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| oz_1736 a răspuns:

Spui de,, motive intemeiate". Poate mama ta mai stie si alte motive pe care tu nu le stii. Dupa divort cine ramane in casa si cine pleaca, cine aduce banii, cine este mai vinovat de certuri, cu cine ramai tu trebuie sa-si permita niste cheltuieli mai mari. Sunt mult mai multe intrebari decat am spus eu

| Naavin a răspuns:

Vorbeste cu ei si vezi ce poti face. La mine nu s-a ajuns chiar la bataie, dar daca nu eram eu si Bunul Dumnezeu, azi familia mea s-ar fi destramat. Incearca sa preiei conducerea in familie, sa ridici tonul, desi nu e frumos, incearca sa stapanesti situatia. Daca nu merge nici cum, de ce nu mergi la politie? De ce nu se duce mama ta la politie, asa nu se poate?! Nu e normal sa se bata, nu traim in evul mediu, dar cum nu stiu toata povestea re sfatuiesc doar sa gandesti la rece, sa vezi cine are cu adevarat dreptate, si sa conduci situatia, numai daca te vei baga intre ei vor inceta, in orice caz, mama ta nu trebuie sa taca! Daca ea tace si nu merge la politie, du-te tu!

| Sarah35277 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie si inca sunt, dar mama insista ca il iubeste asa ca nu am nimic de facut. Pana la urma ei decid ce vor sa faca.