| Angelofdemon a întrebat:

Buna
ce profiluri are liceul Nicolae kretzulescu si care este ultima medie cu care sa intrat la profilurile care le are?
daca nu stii.nu vb prosti. dau funda la cine imi spunetongue

3 răspunsuri:
| SalutTpu a răspuns:

Media de intrare e 8, 34(parca )
am auzit ca e un liceu foarte bun

| Mikydutzaa12 a răspuns:

Eu am intrat anul` asta in Kretzulescu.
Are profil :
Economic-ultima medie 8.57
Comert-ultima medie 8.39
Turism si alimentatie-ultima medie 8.56
Funda?batting eyelashes

| djalexandrual a răspuns:

Nicolae Kretzulescu (n. 1 martie 1812, București; d. 26 iunie 1900, sat Leordeni, județul Argeș) a fost un politician liberal român, de trei ori prim-ministru al României: 1862-1863, 1865-1866 și 1867.

Viața și activitatea

A studiat medicina la Paris între anii 1834-1839. Despre călătoria la Paris și anii de viață studențească acolo va scrie mai târziu o carte, mărturie importantă despre situația primilor studenți români la Paris.
La Revoluția de la 1848 a fost - împreună cu frații săi mai mari Constantin și Scarlat - un susținător moderat al ideilor noi ale guvernului revoluționar, din care nu a făcut parte.
În iunie 1862, a devenit președinte al consiliului de miniști (i.e. prim-ministru) și ministru de interne în guvernul format după asasinarea lui Barbu Catargiu. Din această poziție a evitat discutarea problemei agrare, ocupându-se de alte probleme printre care unificarea sistemului sanitar, crearea Direcției Generale a Arhivelor Publice, și crearea unui Consiliu al Instrucțiunii Publice. Susține demersurile pentru naționalizarea mănăstirilor închinate și începe pregătirile pentru adoptarea Legii secularizării averilor mănăstirești.
După remanierea din octombrie 1863 este ministru al instrucției publice în noul guvern.
A fost membru fondator al Academiei Române (Societatea Academică Română).

Scrieri

Cretzoulesko, N.-A., Questions sur diverses branches des sciences médicales, Paris, 21 juin 1839 - este lucrarea sa de doctor în medicină la Paris.
Manual de anatomie descriptivă (1843)
Călătoria mea la Paris

Bibliografie

A. D. Xenopol, Nicolae Kretzulescu, Viața și faptele lui, 1812-1900, Atelierele grafice Socec & Co., București, 1915;
G.Barbu, Nicolae Kretzulescu, București, Editura Științifică, 1964.