| roxyyy27 a întrebat:

cine imi poate explica ce este inversiunea? stiu ca este o figura de stil, dar vreau sa sstiu cum se identifica

Răspuns Câştigător
| rouzy a răspuns:

Inversiunea este destul de usor de recunoscut, atata timp cat ii stii definitia.cred ca cel mai bine este sa iti faci tu o definitie pe baza celei date de profesor..sa o inveti cu, cuvintele tale.
Inversiunea este acea figura de sitl care consta in inversarea, sau schimbarea a doua cuvinte..cand observi ca doua cuvinte nu sunt la locul lor si nu suna tocmai corect, fii sigura ca aceea e inversiune.Trebuie sa ai in minte un mic exemplu pentru fiecare figura de stil, iar cand ai de identificat o inversiune, vei vedea ca seamana cu cea invatata de tine.
ti-a mai dat si Mihai exemple, dar iti voi da si eu. de la expresia fata frumoasa, putem forma inversiunea frumoasa fata..sau orice altceva.
palat urias-uriasul palat. sper ca ai inteles

6 răspunsuri:
| SweetSecrets a răspuns:

In mod normal exista o topica in propozitie.Adjectivul se pune dupa substantiv, deci in mod normal ar fi fost"funzele ruginii''=>''ruginiile frunze''.Am schimbat topica, si astfel am evidentiat importanta deosebita a uni cuvant(in cazul acesta este pusa in evidenta culoarea aramie a covorului toamnei)
Poate te ajuta si:
http://www.tpu.ro/......dau-funda/

| Ichnat a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.

exemple : " intuneric mandru " -> " mandrul intuneric "
" ochii sclipitori " -> " sclipitorii ochi "

Răspuns utilizator avertizat
| RADOXO a răspuns:

Este figura de stil care consta in abaterea de la topica propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor. Pe scurt este inversiunea unui epitet.

exemple : " intuneric mandru " -> " mandrul intuneric "
" ochii sclipitori "-> " sclipitorii ochi "

| Adrian_Marius_1998 a răspuns:

Inversiunea este fig de stil care inverseaza 2 cuvinte pentru a suna mai frumos.

| evaradu a răspuns:

Hei! Cine îmi poate explica figura de stil,, ochii mari "?