| dedebt a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine?straight face Care aveti cu chimia.batting eyelashes Datsi. mi si mie exemple de reactsii chimie de combinare si descompunere. big grin Nu ma pricep deloc. :-s Si nu e pentru tema. [-x Multsumesc. :* Funda evident. \:d/

Răspuns Câştigător
| Blablabla21 a răspuns:

Reactii chimice de combinare :
1)Sinteza amoniacului ( nh3 )
n2 + 3h2 ----->2nh
2)Sinteza apei ( h2O )
2h2 + o2 ----->2h2o
3)Arderea magneziului ( mg )
2mg + o2 ------>2mgo

Reactii chimice de descompunere:
1) 2h2o ---------> 2h2 + o2
2)2nacl ---------->na + cl2
3)caco3 ------>cao + co2

p.s. : nu pot sa scriu raspunsul cu majuscule. sper ca te descurci sa le pui tu :* si cifrele le scrii mai mici. Baftaa;*

3 răspunsuri:
| Patrăţel a răspuns:

E usor, fii mai atenta in clasa :
reactia de combinare : exemple : Mg se combina cu Oxigen ( care se scrie Oindice 2 deoarece este gaz si este format din 2 molecule) si rezulta MgO stabilind coeficienti in fata produsului de reactie aplificam cu 2 si am deranjat Mg care au a intrat 1 atom si au rezultat 2 atomi, asa ca amplificam si in fata Mg cu 2. alte exemple: 4xAl+3xOindice 2->2xAlO3(x este inmultire) uitasem, la produsul de reactie rezultat stabilim coeficienti dupa valenta emelemntelor prodsului de reactie. 2F3+02->2FeO(se mai numeste oxid feros) 4Fe+3Oindice 2->2Feindice 2Oindice3(oxid feric) Ca+Oindice2->CO2; HCl+NH3=NH4CL
Reactia de descompunere: nu mai stau sa explic este exact opusul reactiei de combinare: adica intra un reactant si ies mai multi produsi de reactie : exemple: 2HgO(cred ca stii sa pui valentele) =>2Hg+O2; 2KCl03=>2KCl+3Oindice2; 2H2O2=>2H2O+O2, si cam astea imi vin in minte, nu stiu cat de mult ai inteles, dar sper ca putin te-am ajutatbatting eyelashes.

| FeliciaAndreea1 a răspuns (pentru Patrăţel):

Hey! Dar, daca un element, cum e Fe, are mai multe valente, in cazul asta ce valenta folodwsc...aceeasi poveste ci cu Pb care are tot 2 valente...Ms!

| FeliciaAndreea1 a răspuns (pentru FeliciaAndreea1):

Folosesc* si* (: