| Andreeea_2224 a întrebat:

Cine stie formule de matematica, algebra si geometrie clasele 7-8, primeste fundita + vot! :*

9 răspunsuri:
| Andreeea_2224 explică:

RomulusMilea,eu am nevoie doar de formule. rolling eyes

| RomulusMilea a răspuns (pentru Andreeea_2224):

Salut,

OK, uite site-ul de la adresa de mai jos:

http://www.mateinfo.ro/formule-matematica-gimnaziu

Descarcă-ţi documentele toate documentele de pe pagină, ţi-ar putea fi de mare folos. Multă baftă!

| Andreeea_2224 explică (pentru RomulusMilea):

Mda,mersi alea le-am gasit si eu.Dar mie imi trebuie fix formule pentru clasa a 7-8.

| RomulusMilea a răspuns (pentru Andreeea_2224):

Nu ştiu dacă vei găsi, aşa sistematizate pe fiecare clasă. Ia formulele pe care le-ai găsit, elimină-le pe cele pentru clasele 5 şi 6 şi gata, ai rezolvat problema. Nu ştiu dacă o vei găsi gata rezolvată, trebuie puţin efort din partea ta. Just do it...

| Andreeea_2224 explică (pentru RomulusMilea):

Mersi oricum!

| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Eu ştiu. Ai nevoie de ajutor? Scrie-mi exact enunţul problemei, cum ai încercat tu să rezolvi problemele şi voi încerca să te ajut.

Sper că ai încercat să le rezolvi, măcar un pic acolo, să se vadă că ţi-ai dat interesul. Aşa se învaţă, crede-mă.

Aştept răspunsul tău. Mulţumesc.

| Andreeea_2224 explică (pentru RomulusMilea):

Ma intereseaza formulele, nu am probleme..Formule matematice algebra /geometrie... rolling eyes

| bianca100 a răspuns (pentru Andreeea_2224):

Pai. aria dreptunghiului este L X l (lungime ori latime), aria patratului este l x l(latura ori latura sau latura la a doua), la romb raza rombului se afla din diametrul lui(daca diametrul este 10, raza lui este 10/2 adica 5) sau invers(daca raza este 6, diametrul este 6 x 2=12),perimetrul il stim cu totii suma tuturor laturilor la orice figura geometrica...iar la algebra ce te-ar interesa?

| xanadu a răspuns:

E o aplicație pentru telefoane mobile, Mate10 Gimnaziu - vezi siteul http://www.edu10.ro/mate10-gimnaziu.html