| Mogiojojo a întrebat:

Cum as putea sa imi strang bani de masina? Adica sunt dispusa sa muncesc pentru ea. M-am gandit sa plec afara cu vreo agentie. Este cineva pe aici care a plecat in afara cu o agentie care recruteaza oameni? Povestiti-mi cum a fost. Cu cat ati fost platiti? Masa si cazarea e inclusa de obicei?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de ce profesie ai si ce calificari ca sa-ti gasesti ceva de munca printr-o agentie de recrutare.
In ce priveste masa si cazarea nu se platesc, le platesti tu din buzunarul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost eu printr-o agentie care a fost jos palaria.
Mi-au gasit de munca cu tot cu cazare, si mancare inclusa.
Coboram din camera, si in celelalalt corp de cladiri, era hotelu, faceam 20 de secunde pana la munca.
Plus ca nu cheltuiam nici un ban, ceea ce conteaza enorm de mult.
Daca iti platesti tu chiria, poate ajunge intre 300 400 (la comun, o camera sau 2)
sau 700 800 pentru o casa, sa stai singura, daca te duci intr-un oras mai mare.
plus curent plus toate alea, nici nu merita.
Dar asa cu totul inclus, e vis happy
Cand am plecat eu prima oara, prin 2013, am plecat pe 700 800£ pe luna. (mint, ne oprea o suma mica pentru chirie, nu mai stiu cat era dar oricum muuuuult mai mica decat daca as fi inchiriat in alta parte si dadeam si banii pe transport, vreo 60 £ pe saptamana cu totul inclus)
ma rog, si luam 800 in mana, plus daca mai faceam o tura in plus eram platit, plus tips care putea fi si 200£ pe saptamana happy
Plus imi mai dadea patronu bani in timpul liber, sa ma duc sa mananc pe la alte restaurante, sa vad cum sunt mancarurile la ei sa fac diferenta.
Si la sfarsit de luna ramaneam cel putin cu 800 900 in cont, si eu traiam din tips-uri practic, ca imi ajungea de cumparaturi, si haine si parfumuri si orice, nu aveam cum sa ma ating de salariu ca imi ajungea din tips.
Daca vrei te pun in contact cu nenea ala, dar trimite doar in domeniu hotelier, eu stiu, ospatarita, chelnerita, server, bucatar ajutor de bucatar, receptionera, si doar in Anglia.
Cu contract semnat de aici. Dai interviu pe skype cu diferiti angajatori in engleza.
Si nu trebuie sa platesti nimic.
Doar daca te ia cineva si iti ofera contract, abia atunci.
Eu am pus dosar, si dupa vreo 4 interviuri asa, am reusit sa iau.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Zi-mi si mie cum se numeste firma.