| anonima188888 a întrebat:

Cum sa fac sa mă placa un băiat? E coleg cu mine și sta in banca din fata mea. In clasa a 5-a părea sa mă placa și era foarte dragut cu mine. Acum suntem in a 7-a. Se mai întoarce sa mă întrebe chestii de scoala, gen ce tema am avut sau ce scrie pe tabla. Înainte vorbeam mai mult, acum parca s-a schimbat. Oricum, nu e genul de băiat golan, e văzut unul dintre cei mai cuminți băieți din clasa, e pasionat de baschet și e genul de băiat gamer dacă pot zice așa. Ce pot face sa fie ca înainte, cum sa mă comport cu el? Eu sunt văzută mai tocilara așa și mă gândesc ca el vorbește cu mine doar ca sa îl mai ajut cu scoala.Mai nou diriginta a mutat-o lângă el pe cea mai populară fata din clasa care e atât de răutăcioasă uneori și se prostește prea mult și vorbesc tot timpul unul cu altul și simt ca mor de gelozie. Nu știu ce sa fac, sa incerc sa nu îl mai plac, îmi e greu, adică el a dat primul semne (in a 5-a) și acum parca a început sa mă ignore total și asta cred ca doar din cauza acelei fete care cred ca i-a luat mințile, adică și-au făcut și un salut al lor, rad împreuna. Eu pur și simplu visez la toate astea, îmi doresc sa fiu eu in locul ei.Și in fiecare ora simt ca iau foc atunci când ii aud ca vorbesc unul cu altul și își zâmbesc, mă simt ca și o spectatoare la un film de dragoste. Mă puteți ajuta cu un sfat? Cum sa il fac sa fim ca in clasa a 5-a și la începutul clasei a 6-a iar. Atunci chiar simțeam ca mă plăcea, se întorcea la mine și zâmbea și ne bufnea rasul pe amândoi.Mai vorbeam despre amintirile de la grădinița (ca am fost colegi).Era totul perfect pana când nu știu ce s-a întâmplat, a început sa se distanțeze de mine și sa se rezume la lucruri de scoala.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum, ce să îi zici? Zi orice, dar spune ceva. Abracadabra de exemplu. Sau hocus pocus. Dacă zici ceva, nu orice spui trebuie să fie neapărat cuvinte pentru istorie, ale marilor comandanți, împărați, gânditori. Spui ceva, apoi taci.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să vorbești cu el, să faci tu primul pas.

| rovion a răspuns:

Ştiu cã o sã par rãutãcios dar încearcă sã-l faci gelos cautã şi tu un bãiat şi atragei atenţia. Atunci îşi va da seama ce a pierdut şi apoi vezi tu ce faci.