| anonima188888 a întrebat:

am nevoie de un sfat de la voi. Sunt clasa a 8-a si imi place de un baiat din clasa si vreau sa ii spun sau sa ii dau de inteles ca il plac. Chestia e ca nu sunt genul de fata care sa vrea sau sa fi avut relații si chestii din astea, pur si simplu il plac si vreau sa ne imprietenim mai mult si poate in viitor sa evolueze lucrurile, deoarece acum suntem prea mici părerea mea.

Deci sa va zic cum sta treaba ca sa va faceti o imagine de ansambluhappy

Eu sunt desteapta clasei ca sa zic asa si m-am remarcat prin notele de 10 sad si prin faptul ca imi ajut colegii si cam atat.

El e un băiat din clasa care era timid dar care acum nu mai vrea sa fie vazut asa si incearca sa se schimbe (ceea ce nu imi place dar detaliez mai tarziu motivele) dar nu e golan sau genul ala de baieti care sa înjure si sa se bata.

Totul a început in clasa a 5-a cand am fost mutata de diriginta in banca din spatele lui. La început era foarte dragut cu mine si voia sa facem multe lucruri împreună, cum ar fi proiectele de echipe, vorbea des cu mine si glumeam in pauze. Imi mai zicea ca sunt singura fata normala la cap din clasa si ca restul il enerveaza ca sunt neserioase. Chiar uneori imi zicea sa nu le mai dau temele rezolvate colegelor ca ele profita de bunatatea mea. Mai pe scurt eram prieteni foarte buni.

In a 6-a, primul semestru a fost la fel ba chiar într-o ora se întorcea la mine la banca si ne bufnea rasul pe amandoi fara vreun motiv si de atunci a început sa imi placa de el asa mult.

In semestrul 2 a început sa fie mai rece cu mine, limitându-se la discuții scurte despre exercitii si teme, devenind ca colegele despre care zicea ca imi cer temele doar ca sa profite.

In a 7-a, cea mai populara fata din clasa noastra s-a mutat lângă el si de atunci el s-a schimbat radical, adica a început sa flirteze cu ea si sa vorbeasca urat doar ca sa ii atraga ei atenția (aceasta fata fiind mai "dezinvolta" ca sa zic mai frumos). Ea din ce se vede, doar ii cere anumite teme, il pune sa ii curete banca si il jignește.

Anul asta, ea a început sa se roage de el sa chiuleasca de la ultimele ore dar el nu poate, ca nu e asta felul lui, se vede ca incearca sa fie altfel si nu ii iese, asta zicându-i si restul baietilor din clasa mea.

Cu mine acum vorbește doar despre exercitiile de la mate si despre ce scrie pe tabla si cam atat, iar cand il intreb ceva se preface ca nu ma aude, iar eu nu mai repet întrebarea ca se vede ca nu vrea sa vorbească cu mine.Chestia e ca atunci când vreau sa vorbesc ceva cu el parca ma blochez si nu stiu ce sa zic si devin foarte ciudata chiar dacă nu vreau, spre de exemplu cand a fost 1 martie si am primit martisor de la el, l-am luat in brate si am început sa tremur de emoție si va dati si voi seama cat de ciudata păream.

Cu restul baietilor nu sunt asa, ba din contra vorbesc relaxata cu toti si ma inteleg de minune cu ei, doar cu el ma comport ciudat, pentru ca ma blochez si nu stiu ce sa zic, iar in ore cand vad ca flirteaza cu acea fata ma simt foarte naspa ca se întâmplă efectiv in fata mea.

Deci cum fac sa vorbesc mai mult cu el si sa fim din nou cum eram in a 5- a?
Adica nu inteleg de ce s-a racit asa de mine, pentru ca n-am făcut nimic deplasat fata de el si de nimeni din clasa.

Ma scuzati pentru ca am scris asa mult dar chiar simteam nevoia sa zic cuiva fara sa se afle in clasa si chestii din astea si aici e cam singurul loc in care am putut zice.

Va mulțumesc anticipat, la asta chiar dau fundita la cel mai bun sfat!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai oamenii se mai schimba de atunci... dar oricum, felicitari pentru note si pentru faptul ca stii ce vrei.

Ca sfat, nu prea avem o solutie exact pentru aceasta "problema", in sensul ca el nu o sa mai fie ca in clasa a 5-a.
Vorbeste cu el, vorbiti despre exercitii si apoi incearca tu sa vorbesti mai mult cu el, despre orice, o gluma, un subiect la intamplare, o veste, ce parere are despre ceva sau altceva. Dar sa nu impingi lucrurile foarte mult. Incearca sa ii creezi zona lui de confort, care sa nu te incurce pe tine, ca... oricum, esti in clasa a 8-a. De la anul, ma gandesc ca o sa se schimbe lucrurile.

Dar cum am zis, vorbiti despre orice, daca el vrea sa continue subiectul, o sa continue. Apoi puteti sa vorbiti si pe internet legat de asta si poate dupa clasa a 8-a, in cazul in care nu mai sunteti in aceeasi clasa, sa pastrati legatura.

Este totusi clasa a 8-a si de asta (chiar daca imi aspum riscul sa vorbesc in numele tuturor), nu avem asa de multe sfaturi despre asta. Lucrurile pot sa se schimbe oricand dupa. Poate o sa apara un alt baiat care o sa te atraga atunci. Dar un lucru este sigur, indiferent de ce faci, totul o sa se intample asa cum trebuie big grin

Bafta sa ai!

| anonima188888 explică (pentru DoarBogdan):

La liceu cred ca o sa ne intersectam ca si el da la acelasi liceu si profil cu mine, ar fi tare sa fim in aceeasi clasa, ca si la grădinița am fost happy o sa incerc sfatul tau mersi mult!

| anonima188888 explică (pentru DoarBogdan):

Heii,am facut cum mi.ai zis si am vorbit azi ceva mai mult cu el happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonima188888):

Ma bucur sa aud asta. In general, tot ce zic pe aici conteaza (in cazurile in care conteaza) doar de moment. Sa stiu ca, chiar ai facut ceva in privinta asta, ma bucura.

Tine-o tot asa. Mult succes sa ai! ^_^

| anonima188888 explică (pentru DoarBogdan):

Mersii

8 răspunsuri:
| anonima188888 explică:

Deci mâine avem dirigenție si ne lasa doamna afara, ar fi un moment bun sa ii zic ca il plac? dar mai important cum sa ii zic mai exact fara sa par ciudata? nu prea da semne ca m.ar plăcea dar spre deosebire de celelalte fete pe mine nu ma face proasta si nici nu ma jignește. nu prea stiu ce sa fac, o alta colega (singura din lumea asta care stie) mi-a zis ca daca ii zic o sa fie altfel, dar nu stiu cum sa procedez. m.ati putea ajuta cu un sfat?

| Alessandra1233 a răspuns:

Poți încerca sa ii dai mesaje din când in când sa ii răspunzi la story uri pe insta sa găsești motive ot a vorbi cu el etc și așa va puteți împrieteni, sa ii dai mesaje aproape zilnic, iar dacă nu te bagă in seama și îți arată ca nu vrea nimic cu tine trebuie sa l îgnori și sa îl faci gelos dar in același timp sa și vorbești cu el (dacă vrea)

| anonima188888 explică (pentru Alessandra1233):

Nu ma urmărește pe insta din păcatesad

| anonima188888 explică (pentru Alessandra1233):

I.as da mesaje dar pana acum n.am mai facut.o si nu vreau sa para ciudat ca ii dau mesaje deodata...