| mroxana a întrebat:

cum se face pe la urma admiterea la liceu? se pica sau nu pentru ca unii imi zic ca nu picam si alti zic ca picam, vreau un raspuns clar.

Răspuns Câştigător
| WhiteRoze a răspuns:

Admiterea la liceu merge cam asa: media generala din clasele 5-8 reprezinta jumatate din media de admitere. cealalta o reprezinta media din cele 2 examene. adica se aduna notele de la cele 2-3 examene (depinde daca esti la minoritati sau nu, daca esti atunci dai 3 examene, si daca nu esti atunci dai numai 2) si se impart la 2 sau la 3, adica se face media lor aritmetica. apoi faci media aritmetica dintre media din examene si cea generala din clasele 5-8 si nota pe care o obtii este media de admitere la liceu. asa ca nu poti sa ''pici'', decat sa nu intri la un liceu foarte slab sau sa fii repartizat de calculator la liceel unde au mai ramas locuri libere, care in general tot licee foarte slabe sunt. sau poti sa nu intri in examen, daca esti repetent sau corigent, caz in care te repartizeaza calculatorul.
mult noroc la examene :*