| CauseMusicMakesMeFree a întrebat:

>:d< As dori sa intru la Colegiul National de Arte Dinu Lipatti din Bucuresti.Imi puteti spune si mie in ce sector este? Si ce probe se dau la actorie? Fundalove struck

Răspuns Câştigător
| IubesteEa a răspuns:

Este in sectorul 4 pe strada principatelor unite nr 63 se dau probe pe intonatie, Liceul are o clasă de teatru unde veţi studia materii ca: dicţie, regie, euritmie, managmentul spectacolului, arta spectacolului. Aceasta clasă constituie o pregătire de excepţie pentru cei care îşi doresc o carieră în lumea teatrului, a spectacolului dar şi un prim pas uriaş spre reuşita admiterii la ATF.

La secţia instrumentala pe lângă materiile de cultură generală se studiază materii ca: teorie muzicală, istoria muzicii, armonie, contrapunct sau orchestră.
Secţia instrumentală are următoarele specializări: pian, vioară, violă, violoncel, contrabas, harpă, flaut, oboi, clarinet, fagot, corn, trompetă, trombon, nai, ţambal, percuţie, chitară. La secţia canto se pot studia canto clasic şi canto popular.

De asemenea, liceul dispune de internat şi cantina. Taxa de cazare la internat este de 60 de lei pe luna plus costul meselor care este opţional.

Liceul oferă posibilitatea participării la concursuri şi spectacole naţionale şi internaţionale. Liceul dispune de o orchestră proprie care susţine numeroase concerte şi în ţară şi în străinătate. În fiecare an elevii obţin la concursuri naţionale şi internaţionale zeci de premii.

Liceul are 17 săli de cultură generală, laborator de fizică şi chimie, cabinet de informatică, 105 săli de studiu instrumental şi teoretic-muzical, sală de concerte cu 200 locuri, 2 săli pentru ansambluri (cor şi orchestră), 2 săli pentru teatru, bibliotecă, magazie şi atelier de întreţinere a instrumentelor muzicale.

4 răspunsuri:
| IubesteEa a răspuns:

Imi dai funda!? app vreau sa stiu cu cat se intra? ca vreau sa merg si eu acolo!

| CauseMusicMakesMeFree explică (pentru IubesteEa):

Nici eu nu stiu cu cat se intra.straight face

| IubesteEa a răspuns:

Mersi pentru funda, te rog sa raspunzi la o intrebare pe care am postat la mine la profil te rog!big grin iti dau funda!

| ettzzyca a răspuns:

La Dinu Lipatti se intra cu 7, 99 din cate am auzit in ori ce caz si eu vreau sa intru la liceul asta...