| ticaela a întrebat:

Bunabig grin maine dau teza la mate (clasa a6a) si nu pot sa inteleg deloc problemele cu invers si direct proportionalthinking Mi le puteti explica si mie? cine ma lamureste are funda si votbig grinmultumesc anticipat:*VA rog da-ti raspunsuri multepuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Buna!
Stai calma, nici eu nu le intelegeam in clasa a 6 a.
Deci, numerele direct proportionale si invers proportionale formeaza rapoarte egale.
De exemplu, sa zicem ca numerele a si b sunt direct proportionale cu 2 si 3. Atunci, a supra 2 este egal cu b supra 3 (a/2=b/3).
Acum, sa presupunem ca numerele x si y sunt invers proportionale cu 4 si 5. Atunci, x supra 1 supra 4 este egal cu y supra 1 supra 5(x/1/4=y/1/5).
Bafta multa!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer si eu sunt in clasa a6a si daca azi e luni si da este eu dau teza miercuri noroc ca profu de mate ne da copiutele cu o zi inainte si oricum noi stam cu catetul daschis pe banca; O sa ti se para ca sunt norocoasa dar eu nu stiu nimic la matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dau teza la mate si nu nueor spus subiectele de clasa a6a
sad