| BayatStylat a întrebat:

Sunt clasa a 9 a si am maine latina la care ma asculta sa vada daca raman corigent sau nu mentionez ca invat bine dar latina nu o inteleg deloc. Maine ma asculta din verb. Imi puteti explica verbul in totalitate nu vreau link pe google vreau daca se poate sa imi explicati. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie pur si simplu sa inveti foarte foarte bine conjugarea, adica sa stii la perfectie cand se foloseste un anumit timp si care sunt toate terminatiile lui. Nu e ceva de inteles in mod special, tine doar de invatat, de munca.

| Neo12 a răspuns:

Vezi că ai nişte forme acolo la sfârşitul cărţii (dacă eşti la liceu), declinările le găseşti tot prin carte si poate reuşeşti să înveţi terminaţiile. Nici eu nu ştiu nimic la latină, dar de pe acolo mai învăţ câte ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ave Caesare, moritore te salutand.In traducerea de azi, Avea Cezar muraturi si cu salata. „Avea" este verb. big grin big grin

| madamme a răspuns:

Cel mai bine ti-ar prinde cateva ore de meditatie cu un profesor